Konkurs na śródmieście Katowic rozstrzygnięty

2007-05-24 11:44
konkurs Katowice
Autor: brak danych

Ogłoszono wyniki najważniejszego konkursu architektoniczno-urbanistycznego Katowic od lat 50. dotyczącego zagospodarowania centrum miasta. Wygrał architekt Tomasz Konior, którego projekt w swojej formie odwołuje się do wzoru rynku przedwojennego.

W zasięgu zainteresowań architektów był teren na północ od torów kolejowych, aż po Spodek i ulicę Chorzowska oraz od ulic Bankowej i Francuskiej po Sokolską i Matejki. Obszar ten trzeba było opracować urbanistycznie. Dokładniejszą koncepcją objęto fragment między rynkiem a Spodkiem. Należało doprecyzować układ budynków, wskazać ich funkcje, dokładnie określić metraż oraz rozwiązać komunikację i kwestię parkowania.

W zwycięskim projekcie zaproponowano nową zabudowę, która tworzy pas równoległy do zachodniej pierzei alei Korfantego, tworząc pomiędzy nimi nowy pasaż dla pieszych. W parterach nowych budynków mają powstać sklepy, kawiarnie i galerie. Całe podejście pracowni architektonicznej nawiązuje do stylu neoklasycznego poprzez odtworzenie dawnego rynku przy zastosowaniu współczesnych środków. Jedynym zastrzeżeniem jury było zbyt małe wyeksponowanie walorów rzeki.

Do konkursu zgłosiło się w sumie 15 pracowni z całej Polski i jedna z Niemiec. Główna nagroda dla zwycięskiej pracy wynosiła 50 tys. zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej