Konkurs na śródmieście Katowic rozstrzygnięty

2007-05-24 11:44
konkurs Katowice
Autor: brak danych

Ogłoszono wyniki najważniejszego konkursu architektoniczno-urbanistycznego Katowic od lat 50. dotyczącego zagospodarowania centrum miasta. Wygrał architekt Tomasz Konior, którego projekt w swojej formie odwołuje się do wzoru rynku przedwojennego.

W zasięgu zainteresowań architektów był teren na północ od torów kolejowych, aż po Spodek i ulicę Chorzowska oraz od ulic Bankowej i Francuskiej po Sokolską i Matejki. Obszar ten trzeba było opracować urbanistycznie. Dokładniejszą koncepcją objęto fragment między rynkiem a Spodkiem. Należało doprecyzować układ budynków, wskazać ich funkcje, dokładnie określić metraż oraz rozwiązać komunikację i kwestię parkowania.

W zwycięskim projekcie zaproponowano nową zabudowę, która tworzy pas równoległy do zachodniej pierzei alei Korfantego, tworząc pomiędzy nimi nowy pasaż dla pieszych. W parterach nowych budynków mają powstać sklepy, kawiarnie i galerie. Całe podejście pracowni architektonicznej nawiązuje do stylu neoklasycznego poprzez odtworzenie dawnego rynku przy zastosowaniu współczesnych środków. Jedynym zastrzeżeniem jury było zbyt małe wyeksponowanie walorów rzeki.

Do konkursu zgłosiło się w sumie 15 pracowni z całej Polski i jedna z Niemiec. Główna nagroda dla zwycięskiej pracy wynosiła 50 tys. zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej