Konkurs na projekt toalety na Helu

2007-05-22 18:14
Projekt Łazienki
Autor: brak danych

23 czerwca 2006 roku rozstrzygnięto konkurs "Projekt Łazienki". Wyniki ogłoszono w Helu, na uroczystości w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Teraz najlepszy projekt toalety publicznej w Helu czeka na realizację.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie projektu toalety wolnostojącej w Helu obok Fokarium i plaży miejskiej od strony zatoki Puckiej. Lokalizacja przyszłej toalety wpisana jest w obszar znajdujący się nad Zatoką Pucką i objęty projektem "Błękitnej Wioski".

Grand Prix  "Łazienka KOŁO 2006" zdobyli Wojciech Kapka i Łukasz Marciniak z Grudziądza. Nagroda główna została przyznana za koncepcję łączącą w sobie autentyczne wartości architektury polskiego wybrzeża ze współczesnym kształtowaniem przestrzeni bogato uzbrojonej technologicznie. Prosty motyw drewnianej szopy obecny w lokalnych zabudowaniach stanowi oprawę układu urządzeń sanitarnych zaproponowanych w dobrej aranżacji przestrzennej, która wymagać będzie pewnych korekt w kolejnych fazach realizacji projektu (wydzielenie stref, lokalizacja drzwi itp.). Jury zwróciło również uwagę na konieczność dostosowania izolacyjności proponowanych przegród do wymogów całorocznego funkcjonowania obiektu.
"Błękitna Wioska" ma być ośrodkiem edukacyjno-badawczym promującym dziedzictwo kulturowe regionu. Równocześnie ma być miejscem rekreacji dla urlopowiczów - ma przyciągać turystów, żeglarzy i zorganizowane grupy młodzieży szkolnej na Hel nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok. Realizacja tego projektu będzie trwała do roku 2010, a toaleta będzie jednym z pierwszych obiektów, jaki w Helu powstanie. Inicjatorem powstania "Błękitnej Wioski" jest prof. Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, który był jednym z członków jury konkursu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej