Koło: rusza modernizacja zabytkowego dworca

2010-12-02 15:02
Dworzec w Kole po modernizacji
Autor: PKP S.A. Po modernizacji dworzec w Kole nie będzie służył tylko odprawom podróżnych. Planowane jest umieszczenie w nim m.in. biblioteki miejskiej i niewielkiego hotelu.

2 grudnia PKP S.A. przekazały plac budowy firmie Szurgot Sp. z o.o. z Koła, która wygrała przetarg na modernizację dworca w Kole. Prace potrwają do końca października 2011. Wartość inwestycji: 4 mln zł.

Warunkiem finansowania modernizacji dworca ze środków budżetowych państwa jest wykorzystanie wyremontowanego dworca na cele publiczne. Zgodnie z deklaracjami burmistrza Koła Mieczysława Drożdżewskiego, w wyremontowanym dworcu swoją siedzibę będą miały miejskie instytucje, m.in. biblioteka publiczna.

Do przetargu na modernizację kolskiego dworca, ogłoszonego w sierpniu przystąpiły trzy firmy, dwie z Koła i jedna z Poznania. Wybór najlepszej oferty oraz podpisanie umowy z wykonawcą przedłużało się, z powodu odwołań składanych przez uczestników przetargu.

Prace na dworcu rozpoczną się jeszcze w tym roku. Zakończenie robót planowane jest na 31 pażdziernika 2011 r.

Zabytkowy dworzec w Kole

Oddany do użytku w 1928 roku jest jednym z nielicznych, zachowanych do naszych czasów, zabytkowych budynków dworcowych wybudowanych po pierwszej wojnie światowej na trasie z Poznania do Warszawy. Powstanie dworca w Kole było symbolem zacierania się granic pomiędzy ziemiami dawnych zaborów pruskiego i rosyjskiego. Oddana do użytku w 1922 roku linia kolejowa z Kutna do Strzałkowa, przy której stanął kolski dworzec, urzeczywistniła to, co niemożliwe było w okresie zaborów – połączyła najkrótszą drogą Poznań z Warszawą. Dzięki remontowi dworzec odzyska swój dawny blask.

Modernizacja

Modernizacja dworca obejmie m.in.: częściową wymianę konstrukcji dachowej, wykonanie elewacji zew. budynku dworca, wymianę instalacji i stolarki okiennej/drzwiowej, wykonanie nowej posadzki wewnętrznej holu dworca, wymianę rynien i rur spustowych, przemurowanie kominów, budowę małej architektury wokół dworca.

Po modernizacji dworzec zagospodarowany będzie przez PKP i Miasto Koło.

Zabytkowy dworzec w Kole
Autor: PKP S.A. Zabytkowy dworzec w Kole
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej