KGHM Ślęza Arena - nowa hala lekkoatletyczna we Wrocławiu będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie

2023-05-31 17:16

Wielofunkcyjna hala sportowa dla 1. Klubu Sportowego Ślęza Wrocław została oddana do użytku. Hala powstała na wrocławskich Kłokoczycach, a KGHM Polska Miedź został jej sponsorem tytularnym. Budowa trwała kilkanaście miesięcy, a oficjalne otwarcie zaplanowane latem tego roku. Nowoczesne wyposażenie obiektu sprawia że hala jest najnowocześniejszym tego typu obiektem sportowym w Europie.

Spis treści

  1. Wielofunkcyjna hala lekkoatletyczna - projekt
  2. KGHM Ślęza Arena
  3. KGHM Polska Miedź sponsorem tytularnym
  4. O inwestycji

KGHM Ślęza Arena powstała na terenach należących do 1. Klubu Sportowego Ślęza Wrocław na Psim Polu. Projektantem i generalnym wykonawcą inwestycji był STRABAG.

Wielofunkcyjna hala lekkoatletyczna - projekt

Budowa hali była realizowana w formule "projektuj i zbuduj". Projekt budowlany  hali został opracowany w ciągu 3 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jednym z wyzwań technicznych był montaż konstrukcji stalowej w części halowej, w której główne dźwigary kratowe dla zachowania funkcjonalności obiektu miały rozpiętość aż 58,65 m. Cała konstrukcja stalowa została zmontowana w ciągu zaledwie 3 tygodni.

Ciekawym zagadnieniem, przy którym udział brali specjaliści z zakresu akustyki, było również zaprojektowanie i wykonanie okładzin akustycznych dla zachowania zgodnych z normą czasów pogłosu dla hali sportowej.

Na obiekcie została wyłożona nawierzchnia Mondo, najbardziej zaawansowany wielofunkcyjny system nawierzchni. Innowacyjne podłoże dodatkowo napędza sportowca po wykonaniu kroku, zwiększając jego osiągi.

Kubatura obiektu wynosi powyżej 80 000 m³. Powierzchnia - 11 000 m².

Trybuny pomieszczą 2000 widzów (z możliwością powiększenia widowni). Arena lekkoatletyczna, która jest najważniejszym elementem obiektu została zbudowana zgodnie z wymogami organizacji World Athletics.

KGHM Ślęza Arena

Hala umożliwia całoroczne treningi. Zawodnicy będą mieli do dyspozycji m.in. sześciotorową bieżnię o długości 200 m, skocznie w dal, skocznie wzwyż, do skoku o tyczce, a także rzutnię do pchnięcia kulą. Zaplanowano również strefę fitness i siłownię.

KGHM Ślęza Arena została zaprojektowana także z myślą o zawodnikach innych dyscyplin. Na co dzień będą w niej grać i trenować zawodniczki koszykarskiego klubu Ślęza Wrocław. Obiekt będzie także dostępny dla siatkówki, piłki ręcznej czy futsalu. KGHM Ślęza Arena została zaprojektowana tak, aby wszystkie zajęcia, niezależnie od dyscypliny odbywały się bez wzajemnego przeszkadzania sobie. Rozwiązanie to pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał hali – jednocześnie będą mogli z niej korzystać zarówno sportowcy trenujący lekkoatletykę, jak i przedstawiciele gier zespołowych.

Dodatkowo halę można wykorzystać do organizacji targów czy konferencji. Wszechstronność i nowoczesne wyposażenie obiektu sprawia że hala jest najnowocześniejszym tego typu obiektem sportowym w Polsce i w Europie.

Wartość inwestycji wyniosła 66,7 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 33,4 mln zł otrzymano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

KGHM Polska Miedź sponsorem tytularnym

KGHM Polska Miedź S. A. od lat jest mecenasem polskiego sportu. Obejmuje patronaty nad ważnymi wydarzeniami na poziomie zarówno lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Teraz koncern został sponsorem tytularnym nowej hali lekkoatletycznej we Wrocławiu. Umowę podpisano na pięć lat. A oficjalna nazwa obiektu to KGHM Ślęza Arena.

Hala na wrocławskich Kłokoczycach powstała dzięki współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wrocław, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz 1 Klubu Sportowego Ślęza Wrocław. 

O inwestycji

  • Termin rozpoczęcia: grudzień 2021
  • Oddanie do użytku: maj 2023
  • Projektant i generalny wykonawca: STRABAG
  • Koszt inwestycji: 66,7 mln zł

Opracowano na podstawie: www.strabag.pl; kghm.com; http://klokoczyce.slezawroclaw.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej