Katowicki dworzec tymczasowy

2010-01-28 12:24

Początek budowy Dworca Tymczasowego zaplanowano na marzec bieżącego roku. Prace powinny zostać zakończone na przełomie maja i czerwca.

Na "dworcu tymczasowym" w Katowicach powstaną udogodnienia dla podróżujących, m.in. powstanie większa liczba kas, wprowadzone będą narzędzia wspomagające osoby mające problemy z poruszaniem się, zbudowane zostaną punkty informacyjne i powiększy się powierzchnia obiektu w części związanej z obsługą podróżnych. Są to zmiany, które czekają dworzec przy Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej w Katowicach. Dworzec ten wraz z drugim kompleksem przy ulicy Marii Konopnickiej przejmie funkcje dworca Głównego na czas przebudowy.
Początek budowy dworca tymczasowego zaplanowano na marzec bieżącego roku. Wg planu prace mają zostać zakończone na przełomie maja i czerwca. Zadaniem obiektu będzie zapewnienie sprawnej obsługi podróżnych i zminimalizowanie trudności związanych z przebudową katowickiego Dworca Głównego. Na Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej zostaną wydzielone miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Dworzec będzie wyposażony w dodatkowe kasy, wybudowany zostanie także kompleks kasowy na zewnątrz. Powstaną punkty informacyjne i dodatkowe sanitariaty, w tym toaleta dla matek z dziećmi, przystosowana do przewijania niemowląt.

Budowę Dworca Tymczasowego w Katowicach realizować będą: Polskie Koleje Państwowe SA - Oddział Dworce Kolejowe oraz Polskie Linie Kolejowe SA. Dworzec będzie zapewniał obsługę podróżnych w trakcie budowy nowego Dworca Głównego przy Placu Wilhelma Szewczyka. Inwestycję tę zrealizuje firma Galeria Katowicka - spółka córka Neinver Polska sp. z o.o. i PKP SA.
W Katowicach powstanie nowoczesny kompleks łączący funkcje dworca kolejowego, dworca autobusowego, centrum handlowo-usługowego oraz ośrodka biznesowego i kulturalnego.

Obiekt, który powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, będzie dysponował w sumie ponad 52 000 m2 powierzchni handlowej oraz 24 000 m2 powierzchni biurowej. Powierzchnia ekspozycyjna przeznaczona pod działalność wystawienniczą i kulturalną wyniesie 19 000 m2.
Projekt przebudowy dworca i zagospodarowania terenów przyległych będzie realizowany w trzech etapach: w pierwszym z nich powstanie nowy budynek dworca, który będzie oddany do użytku w maju 2012 roku. W następnej kolejności powstaną budynki wchodzące w skład centrum wielofunkcyjnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej