Jesienią otwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

2015-01-15 10:09
Zdjęcia z budowy sali głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu
Autor: Narodowe Forum Muzyki Zdjęcia z budowy sali głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Trwają zaawansowane prace budowlane przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Jest to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych Dolnego Śląska. Otwarcie nowej inwestycji przewidziano na jesień 2015. Nowoczesny budynek NFM został zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates.

Gmach Narodowego Forum Muzyki zlokalizowany jest na Placu Wolności, tuż obok Opery Wrocławskiej. Obiekt składa się z 6 kondygnacji nadziemnych i 3 podziemnych. W budynku znajduje się m. in. główna sala koncertowa mieszcząca 1800 osób. Jej kubatura to 257 tys. m3. Ponadto we wnętrzach nowej inwestycji wrocławskiej przewidziano trzy mniejsze sale koncertowe, salę prób a także pomieszczenia konferencyjno-biurowe. W parkingu, który znajduje się w podziemiu zaplanowano ok. 700 miejsc postojowych. Powierzchnia całkowita obiektu to ponad 48 tys m2 (powierzchnia użytkowa ok. 35 tys. m2). Inwestorem gmachu jest firma Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. Koszt całkowity nowej inwestycji to ok. 350 mln zł. Miasto otrzymało 144 mln. zł dofinansowania ze środków unijnych. Planowane zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytku to IV kwartał 2015.

Początkowo gmach miał być gotowy wiosną 2013. Niestety w październiku 2012 poprzedni wykonawca Mostostal Warszawa wypowiedział umowę na generalne wykonawstwo. Pod koniec maja 2013 wybrano dwie nowe firmy, które poprowadzą budowę do końca – Inter–System i Energomontaż Rzeszów SA. Za oświetlenie budynku odpowiada ES–System. Firma dostarczy ok. 9,3 tys. sztuk opraw oświetlenia (m.in. z systemy luna, 4000, spot, downlight), w tym 3,8 tys. sztuk opraw ledowych. Dodatkowo wyremontowany zostanie wjazd na parking Narodowego Forum Muzyki wraz z ulicą Zamkową. Wykonawcą jest firma Pro Tra Buliding. Koszty przebudowy infrastruktury to ok. 10,5 mln zł.


Nazwa inwestycji: Narodowe Forum Muzyki
Adres inwestycji: Plac Wolności, Stare Miasto, Wrocław
Inwestor: Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.
Autor projektu architektonicznego: Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: konsorcjum firm INTER-SYSTEM Sp. z o.o. i Energomontaż Rzeszów SA
Początek realizacji: I kwartał 2010
Planowane oddanie do użytku: IV kwartał 2015
Powierzchnia całkowita: 48 000 m2
Koszt inwestycji: ok. 350 mln zł
Dofinansowanie: ok. 144 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej