Jesienią otwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

2015-01-15 10:09
Zdjęcia z budowy sali głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu
Autor: Narodowe Forum Muzyki Zdjęcia z budowy sali głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Trwają zaawansowane prace budowlane przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Jest to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych Dolnego Śląska. Otwarcie nowej inwestycji przewidziano na jesień 2015. Nowoczesny budynek NFM został zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates.

Gmach Narodowego Forum Muzyki zlokalizowany jest na Placu Wolności, tuż obok Opery Wrocławskiej. Obiekt składa się z 6 kondygnacji nadziemnych i 3 podziemnych. W budynku znajduje się m. in. główna sala koncertowa mieszcząca 1800 osób. Jej kubatura to 257 tys. m3. Ponadto we wnętrzach nowej inwestycji wrocławskiej przewidziano trzy mniejsze sale koncertowe, salę prób a także pomieszczenia konferencyjno-biurowe. W parkingu, który znajduje się w podziemiu zaplanowano ok. 700 miejsc postojowych. Powierzchnia całkowita obiektu to ponad 48 tys m2 (powierzchnia użytkowa ok. 35 tys. m2). Inwestorem gmachu jest firma Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. Koszt całkowity nowej inwestycji to ok. 350 mln zł. Miasto otrzymało 144 mln. zł dofinansowania ze środków unijnych. Planowane zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytku to IV kwartał 2015.

Początkowo gmach miał być gotowy wiosną 2013. Niestety w październiku 2012 poprzedni wykonawca Mostostal Warszawa wypowiedział umowę na generalne wykonawstwo. Pod koniec maja 2013 wybrano dwie nowe firmy, które poprowadzą budowę do końca – Inter–System i Energomontaż Rzeszów SA. Za oświetlenie budynku odpowiada ES–System. Firma dostarczy ok. 9,3 tys. sztuk opraw oświetlenia (m.in. z systemy luna, 4000, spot, downlight), w tym 3,8 tys. sztuk opraw ledowych. Dodatkowo wyremontowany zostanie wjazd na parking Narodowego Forum Muzyki wraz z ulicą Zamkową. Wykonawcą jest firma Pro Tra Buliding. Koszty przebudowy infrastruktury to ok. 10,5 mln zł.


Nazwa inwestycji: Narodowe Forum Muzyki
Adres inwestycji: Plac Wolności, Stare Miasto, Wrocław
Inwestor: Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.
Autor projektu architektonicznego: Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: konsorcjum firm INTER-SYSTEM Sp. z o.o. i Energomontaż Rzeszów SA
Początek realizacji: I kwartał 2010
Planowane oddanie do użytku: IV kwartał 2015
Powierzchnia całkowita: 48 000 m2
Koszt inwestycji: ok. 350 mln zł
Dofinansowanie: ok. 144 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej