Jaki Stadion Narodowy?

2008-09-17 17:51
stadion_warszawa
Autor: brak danych

Stadion Narodowy powstaje w niecce obecnego Stadionu Dziesięciolecia. Ze względu na skomplikowane warunki geologiczne w okolicy, będzie posadowiany na ponad dwóch tysiącach żelbetowych pali.

Warszawski stadion szykowany na ingauracyjny mecz EURO 2012 będzie najbardziej nowoczesną areną futbolu nie tylko w Polsce, ale i w środkowo-wschodniej Europie. Zaprojektowany zgodnie ze wszystkimi normami i wymogami UEFA, będzie miał 55 000 miejsc, w tym:

Stadion będzie miał dwa pierścienie trybun - dolny i górny, pod którymi znajdą się liczne powierzchnie komercyjne: restauracje, sale wystawowe i konferencyjne, biura - w tym organizacji sportowych, kluby VIP i kibica, Muzeum Sportu, sklep dla fanów, fitness club czy ośrodek rehabilitacji.

Murawa boiska zostanie położona na żelbetowej, płycie umieszczonej ponad 8 m wyżej niż obecna płyta boiska. Pod płytą zaplanowano dwupoziomowy podziemny parking na około 1800 samochodów.

Dach będzie stalową konstrukcjąOsłoni nie tylko trybuny, ale również boisko. Wewnętrzna membrana dachowa podczas meczów i innych imprez, będzie odbijać dźwięki, potęgując doznania słuchowe.

Najwyższy punkt, na poziomie trybun, osiągnie 41 m nad poziomem obecnie istniejącej murawy Stadionu Dziesięciolecia, natomiast najwyższy punkt konstrukcji stalowej dachu znajdzie się 70 m.
W obiekcie przewidziano kilka kondygnacji na powierzchnie komercyjne. Liczą od góry zaplanowano m.in.

  • 2400 m2 powierzchni dla fitness clubu,
  • 3400 m2 powierzchni użytkowej pomieszczeń konferencyjnych,
  • 3200 m2 biur,
  • 900 m2 dla biznes klub/restaurację.

Na nstepnych projektanci stworzyli pomieszczenia konferencyjne, których powierzchnia przekroczy 3800 m2, sklepy i kioski, które zajmą 4000 m2 oraz 2000 m2 powierzchni z przeznaczeniem na Muzeum Sportu, 1800 m2 na klub kibica oraz prawie 2500 m2 na fun shop.

Stadion Narodowy będzie gotowy w połowie 2011 roku. Koszt jego budowy przekroczy 1,2 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej