II linia metra. Stacja Nowy Świat w budowie. ZDJĘCIA!

2012-08-09 14:10
II linia metra. Stacja Nowy Świat w budowie. ZDJĘCIA!
Autor: M. Żuchowski, M. Lubieniecka Budowa stacji Nowy Świat

II linia metra coraz bliżej. Obecnie budowana jest stacja Nowy Świat, gdzie plac budowy wciśnięty jest w gęstą zabudowę przy ul. Świętokrzyskiej. Budowlańcy zeszli już 5 metrów pod ziemię. Zobacz jak prowadzona jest budowa w centrum Warszawy.

II linia metra budowana jest od sierpnia ubiegłego roku. Inwestycja zdominowała centrum Warszawy. Aktualnie realizowana jest Stacja Nowy Świat, która miała zostać wybudowana w 2011 roku. Przypomnijmy, że z uwagi na zbyt duży koszty realizację odłożono. Tym samym, wykonawca rozpoczął budowę w lipcu ubiegłego roku, od budowy ogrodzenia i przebudowy części podziemnej.

Zobacz również: Metro Warszawskie. Stacja Stadion w budowie. ZDJĘCIA!

Plac budowy w centrum Warszawy

Obecnie budowlańcy pracują na placu budowy, który wciśnięty jest w wąską ul. Świętokrzyską. Platforma wiertnicza ma 20 metrów szerokości i 50 metrów długości. W pobliżu przyszłej stacji Nowy Świat roboty prowadzone są 5 metrów pod ziemią. Wykonawca (włosko-turecko-polskie konsorcjum Astaldi, GÜLERMAK Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt i PBDiM) przygotowuje ułożenie zbrojenia oraz zabetonowanie pierwszej sekcji stropu stacji. Plac budowy zdominowała otwarta przestrzeń wykopu, która liczy 1000 m3. Wylana warstwa chudego betonu pokrywana jest sklejką w celu oddzielenia betonu niższej jakości od docelowego betonu architektonicznego stropu, który odsłaniany jest podczas wydobywania urobku spod powierzchni. Budowa metra w kolejnym etapie obejmie układanie zbrojenia i zabetonowanie pierwszej płyty górnej stacji Nowy Świat.

Stacja Nowy Świat

Stacja Nowy Świat budowana jest w centrum Warszawy, wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej, pomiędzy ulicami Czackiego i Nowy Świat. Obiekt będzie miał 2 wejścia od strony wschodniej, po obu stronach ul. Świętokrzyskiej, skierowane w stronę Traktu Królewskiego. Aktualnie prowadzona jest zaawansowana budowa przy wejściu południowym - wzdłuż ulicy Kubusia Puchatka. Stacja Nowy Świat ma być gotowa do 2014 roku, kiedy to zostanie uruchomiony centralny odcinek II linii metra z Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej