II linia metra. Stacja Nowy Świat w budowie. ZDJĘCIA!

2012-08-09 14:10
II linia metra. Stacja Nowy Świat w budowie. ZDJĘCIA!
Autor: M. Żuchowski, M. Lubieniecka Budowa stacji Nowy Świat

II linia metra coraz bliżej. Obecnie budowana jest stacja Nowy Świat, gdzie plac budowy wciśnięty jest w gęstą zabudowę przy ul. Świętokrzyskiej. Budowlańcy zeszli już 5 metrów pod ziemię. Zobacz jak prowadzona jest budowa w centrum Warszawy.

II linia metra budowana jest od sierpnia ubiegłego roku. Inwestycja zdominowała centrum Warszawy. Aktualnie realizowana jest Stacja Nowy Świat, która miała zostać wybudowana w 2011 roku. Przypomnijmy, że z uwagi na zbyt duży koszty realizację odłożono. Tym samym, wykonawca rozpoczął budowę w lipcu ubiegłego roku, od budowy ogrodzenia i przebudowy części podziemnej.

Zobacz również: Metro Warszawskie. Stacja Stadion w budowie. ZDJĘCIA!

Plac budowy w centrum Warszawy

Obecnie budowlańcy pracują na placu budowy, który wciśnięty jest w wąską ul. Świętokrzyską. Platforma wiertnicza ma 20 metrów szerokości i 50 metrów długości. W pobliżu przyszłej stacji Nowy Świat roboty prowadzone są 5 metrów pod ziemią. Wykonawca (włosko-turecko-polskie konsorcjum Astaldi, GÜLERMAK Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt i PBDiM) przygotowuje ułożenie zbrojenia oraz zabetonowanie pierwszej sekcji stropu stacji. Plac budowy zdominowała otwarta przestrzeń wykopu, która liczy 1000 m3. Wylana warstwa chudego betonu pokrywana jest sklejką w celu oddzielenia betonu niższej jakości od docelowego betonu architektonicznego stropu, który odsłaniany jest podczas wydobywania urobku spod powierzchni. Budowa metra w kolejnym etapie obejmie układanie zbrojenia i zabetonowanie pierwszej płyty górnej stacji Nowy Świat.

Stacja Nowy Świat

Stacja Nowy Świat budowana jest w centrum Warszawy, wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej, pomiędzy ulicami Czackiego i Nowy Świat. Obiekt będzie miał 2 wejścia od strony wschodniej, po obu stronach ul. Świętokrzyskiej, skierowane w stronę Traktu Królewskiego. Aktualnie prowadzona jest zaawansowana budowa przy wejściu południowym - wzdłuż ulicy Kubusia Puchatka. Stacja Nowy Świat ma być gotowa do 2014 roku, kiedy to zostanie uruchomiony centralny odcinek II linii metra z Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej