Geocentrum. Politechnika Wrocławska w nowym kompleksie edukacyjno-badawczym

2013-06-14 18:00
Geocentrum Politechnika Wrocławska
Autor: Marcin Czechowicz Wejście główne do budynku Geocentrum - nowoczesnego kompleksu badawczo-edukacyjnego Politechniki Wrocławskiej. Wznosząca się ściana frontowa dynamizuje bryłę kompleksu

Politechnika Wrocławska wzbogaciła się o nowoczesny kompleks edukacyjno-badawczy tzw. Geocentrum. Z gmachu korzystają studenci i pracownicy trzech wydziałów. Do ich dyspozycji są sale wykładowe, laboratoria, pomieszczenia dla pracowników i pomieszczenia biurowe. Koszt realizacji inwestycji we Wrocławiu wyniósł 61 mln zł.

Inwestycje we Wrocławiu: kompleks edukacyjno-badawczy Politechniki Wrocławskiej

Inwestycja Politechniki Wrocławskiej została zrealizowana przy ul. Na Grobli, na otrzymanych od władz miasta pustych działkach po Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociagów i Kanalizacji na lewym brzegu Odry,  gdzie obecnie rozbudowuje się nowy kompleks wrocławskiej uczelni. Projekt Geocentrum zakłada budowę dwóch niezależnych zespołów budynków ze wspólnym placem wejściowym.

W I etapie inwestycji, którego realizacja przebiegała w latach 2010-2012, powstał kompleks przeznaczony dla trzech wydziałów - Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Wodnego i Lądowego oraz Mechaniczno-Energetycznego. W ramach II etapu projektu planowana jest budowa gmachu dla Inżynierii Środowiskowej.

Zrealizowany przez Politechnikę Wrocławską czterokondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej ok. 15 000 mkw. ma formę zamkniętej struktury grzebieniowej. Znajdują się w nim sale dydaktyczne, laboratoria, pomieszczenia dla pracowników oraz pomieszczenia biurowe. Na terenie działki dostępne są także miejsca parkingowe. W obiekcie mieszczą się trzy wydziały politechniczne, które znajdują się w osobnych bryłach scalonych w przyziemiu łącznikami. Trzy wyższe budynki rozdzielone patiami połączone zostały od północy i południa niższymi skrzydłami. 

Budynek Geocentrum został zaprojektowany jako zwarta bryła z ciamną okładziną z cegły klinkierowej. Aby doświetlić pomieszczenia, w bryle utworzono wewnętrzne dziedzińce, których białe ściany kontrastują z elewacją zewnętrzną. W ten sposób powstał układ podłużnych prostopadłościanów, odpowiadających trzem wydziałom znajdującym się w budynku.

Konsekwentnie zastosowano grę płaszczyzn w czerni i bieli – białego środka w ciemnej oprawie. Czarny klinkier licuje zewnętrzne, gładkie elewacje, kontrastując z białym tynkiem rozczłonkowanych, przedzielonych patiami brył od strony Oławy oraz z wnętrzami. Ta sama kolorystyczna reguła, ale na zasadzie negatywu, została zastosowana także na czarnych klinkierowych płaszczyznach pociętych regularnie białymi, pionowymi wnękami głębiej osadzonych wąskich okien. Białe elewacje przecinają z kolei poziome pasy czarnych okien i żaluzji.

Projekt Geocentrum wykonali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. Prace budowlane prowadziła firma Kajima Poland. Koszt realizacji inwestycji we Wrocławiu wyniósł 61 mln zł.

Geocentrum Politechnika Wrocławska
Autor: Marcin Czechowicz Budynek Geocentrum Politechniki Wrocławskiej. Detal elewacji obłożonej czarnym klinkierem - wąskie piony okien w białych wnękach oraz zlicowane z murem przeszklenia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej