Geocentrum. Politechnika Wrocławska w nowym kompleksie edukacyjno-badawczym

2013-06-14 18:00
Geocentrum Politechnika Wrocławska
Autor: Marcin Czechowicz Wejście główne do budynku Geocentrum - nowoczesnego kompleksu badawczo-edukacyjnego Politechniki Wrocławskiej. Wznosząca się ściana frontowa dynamizuje bryłę kompleksu

Politechnika Wrocławska wzbogaciła się o nowoczesny kompleks edukacyjno-badawczy tzw. Geocentrum. Z gmachu korzystają studenci i pracownicy trzech wydziałów. Do ich dyspozycji są sale wykładowe, laboratoria, pomieszczenia dla pracowników i pomieszczenia biurowe. Koszt realizacji inwestycji we Wrocławiu wyniósł 61 mln zł.

Inwestycje we Wrocławiu: kompleks edukacyjno-badawczy Politechniki Wrocławskiej

Inwestycja Politechniki Wrocławskiej została zrealizowana przy ul. Na Grobli, na otrzymanych od władz miasta pustych działkach po Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociagów i Kanalizacji na lewym brzegu Odry,  gdzie obecnie rozbudowuje się nowy kompleks wrocławskiej uczelni. Projekt Geocentrum zakłada budowę dwóch niezależnych zespołów budynków ze wspólnym placem wejściowym.

W I etapie inwestycji, którego realizacja przebiegała w latach 2010-2012, powstał kompleks przeznaczony dla trzech wydziałów - Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Wodnego i Lądowego oraz Mechaniczno-Energetycznego. W ramach II etapu projektu planowana jest budowa gmachu dla Inżynierii Środowiskowej.

Zrealizowany przez Politechnikę Wrocławską czterokondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej ok. 15 000 mkw. ma formę zamkniętej struktury grzebieniowej. Znajdują się w nim sale dydaktyczne, laboratoria, pomieszczenia dla pracowników oraz pomieszczenia biurowe. Na terenie działki dostępne są także miejsca parkingowe. W obiekcie mieszczą się trzy wydziały politechniczne, które znajdują się w osobnych bryłach scalonych w przyziemiu łącznikami. Trzy wyższe budynki rozdzielone patiami połączone zostały od północy i południa niższymi skrzydłami. 

Budynek Geocentrum został zaprojektowany jako zwarta bryła z ciamną okładziną z cegły klinkierowej. Aby doświetlić pomieszczenia, w bryle utworzono wewnętrzne dziedzińce, których białe ściany kontrastują z elewacją zewnętrzną. W ten sposób powstał układ podłużnych prostopadłościanów, odpowiadających trzem wydziałom znajdującym się w budynku.

Konsekwentnie zastosowano grę płaszczyzn w czerni i bieli – białego środka w ciemnej oprawie. Czarny klinkier licuje zewnętrzne, gładkie elewacje, kontrastując z białym tynkiem rozczłonkowanych, przedzielonych patiami brył od strony Oławy oraz z wnętrzami. Ta sama kolorystyczna reguła, ale na zasadzie negatywu, została zastosowana także na czarnych klinkierowych płaszczyznach pociętych regularnie białymi, pionowymi wnękami głębiej osadzonych wąskich okien. Białe elewacje przecinają z kolei poziome pasy czarnych okien i żaluzji.

Projekt Geocentrum wykonali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. Prace budowlane prowadziła firma Kajima Poland. Koszt realizacji inwestycji we Wrocławiu wyniósł 61 mln zł.

Geocentrum Politechnika Wrocławska
Autor: Marcin Czechowicz Budynek Geocentrum Politechniki Wrocławskiej. Detal elewacji obłożonej czarnym klinkierem - wąskie piony okien w białych wnękach oraz zlicowane z murem przeszklenia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej