Estakada zachodnia po remoncie

2008-10-20 16:29
Estakada
Autor: Skanska SA

W październiku 2008 została oddana do ruchu zachodnia estakada na warszawskich Bielanach. Co oznacza, że powrócił ruch dwiema estakadami: wschodnią i zachodnią - każda z nich ma trzy pasy ruchu.

Estakady bielańskie to dwa równoległe obiekty długości: 819 i 814 m, znajdujące się w ciągu Wisłostrady. Powstały blisko 30 lat temu.
Ich przebudowa to jeden z największych i najbardziej prestiżowych projektów mostowych w stolicy w ostatnich latach. Kontrakt o wartości ponad 110 milionów złotych brutto został zrealizowany przez firmę Skanska SA dla Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Remont estakad rozpoczął się od demontażu wyposażenia i rozbiórki ustroju nośnego, podpór słupowych i przyczółków. Następnie zostały odbudowane podpory i wykonana nowa konstrukcja nośna zespolona stalowo - żelbetowa oraz elementy wyposażenia: latarnie i nowy system odwodnienia. Estakady były odbudowywane segmentami czteroprzęsłowymi - począwszy od ich środka, stopniowo w obu kierunkach.

Na estakadzie zachodniej zamontowano dodatkowo ekrany akustyczne, zabezpieczające rejon Lasu Bielańskiego przed szkodliwym wpływem intensywnego ruchu samochodów.

Po dopuszczeniu estakad do ruchu, Skanska zakończy wszystkie prace związane z likwidacją zaplecza i oddaniem uporządkowanego terenu pod obiektem. Firma wykona również zabezpieczenia antykorozyjne powierzchni betonu oraz dokończy prace odwodnieniowe.
Planowane zakończenie prac to koniec listopada 2008 roku.

Estakady w liczbach:

  • długość estakady wschodniej: 819,63 m,

  • długość estakady zachodniej: 814,26 m,

  • szerokość całkowita obiektu: 2 x 13,90 m,

  • szerokość jezdni: 2 x 11,50 m,

  • powierzchnia estakad: 22 711 m2.

październik 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej