Estakada zachodnia po remoncie

2008-10-20 16:29
Estakada
Autor: Skanska SA

W październiku 2008 została oddana do ruchu zachodnia estakada na warszawskich Bielanach. Co oznacza, że powrócił ruch dwiema estakadami: wschodnią i zachodnią - każda z nich ma trzy pasy ruchu.

Estakady bielańskie to dwa równoległe obiekty długości: 819 i 814 m, znajdujące się w ciągu Wisłostrady. Powstały blisko 30 lat temu.
Ich przebudowa to jeden z największych i najbardziej prestiżowych projektów mostowych w stolicy w ostatnich latach. Kontrakt o wartości ponad 110 milionów złotych brutto został zrealizowany przez firmę Skanska SA dla Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Remont estakad rozpoczął się od demontażu wyposażenia i rozbiórki ustroju nośnego, podpór słupowych i przyczółków. Następnie zostały odbudowane podpory i wykonana nowa konstrukcja nośna zespolona stalowo - żelbetowa oraz elementy wyposażenia: latarnie i nowy system odwodnienia. Estakady były odbudowywane segmentami czteroprzęsłowymi - począwszy od ich środka, stopniowo w obu kierunkach.

Na estakadzie zachodniej zamontowano dodatkowo ekrany akustyczne, zabezpieczające rejon Lasu Bielańskiego przed szkodliwym wpływem intensywnego ruchu samochodów.

Po dopuszczeniu estakad do ruchu, Skanska zakończy wszystkie prace związane z likwidacją zaplecza i oddaniem uporządkowanego terenu pod obiektem. Firma wykona również zabezpieczenia antykorozyjne powierzchni betonu oraz dokończy prace odwodnieniowe.
Planowane zakończenie prac to koniec listopada 2008 roku.

Estakady w liczbach:

  • długość estakady wschodniej: 819,63 m,

  • długość estakady zachodniej: 814,26 m,

  • szerokość całkowita obiektu: 2 x 13,90 m,

  • szerokość jezdni: 2 x 11,50 m,

  • powierzchnia estakad: 22 711 m2.

październik 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej