Nowy Dworzec Zachodni

2009-05-11 14:27
Polskie EUROdworce
Autor: Materiał prasowy z konferencji "Euro 2012 Szanse i Bariery" Polskie EUROdworce

Polskie Koleje Państwowe SA oraz francuska grupa Nexity podpisały porozumienie dotyczące budowy nowego dworca kolejowego Warszawa Zachodnia oraz zagospodarowania terenów wokół obiektu.

Inwestycja będzie realizowana na nieruchomości położonej wzdłuż Alei Jerozolimskich w Warszawie. Poza nowym dworcem powstanie zespół obiektów biurowych o wysokości do 10 kondygnacji o powierzchni użytkowej ok. 50 000 mkw. Na dworcu, oprócz powierzchni służących pasażerom będą powierzchnie biurowe, hotelowe, usługowe, rekreacyjne, handlowe oraz ciągi komunikacyjne, które zapewnią sprawne połączenie dworca z parkingami i komunikacją miejską Warszawy.

Prace budowlane mają ruszyć w 2010 roku, a  zakończenie pierwszego etapu inwestycji zaplanowano na rok 2012. Będzie to nowy dworzec oraz hotel. Budynki biurowe będą mogły być wykorzystywane przez firmy o różnych profilach działalności. W zależności od sytuacji na rynku nieruchomości w Warszawie, powierzchnie biurowe powstaną w trakcie budowy dworca, bądź w kolejnych etapach.

PKP SA będzie uczestniczyć w spółce celowej poprzez wniesienie nieruchomości gruntowej, Nexity poprzez zapewnienie odpowiednich funduszy. Paweł Pieśniewski – członek zarządu PKP SA, dyrektor finansowy podkreślił, że taka rola obu firm pozwoli PKP SA zmienić oblicze tego terenu bez angażowania własnego kapitału.

To już trzecia inwestycja o charakterze deweloperskim, w której PKP SA wybrały partnera prywatnego współfinansującego inwestycje. Wcześniej rozpoczęto wspólne projekty z Hines Polska i Neinver Polska dotyczące inwestycji deweloperskich w Katowicach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej