Dworzec we Wrocławiu na EURO 2012. ZDJĘCIA z budowy

2012-03-13 14:01
Dworzec Główny we Wrocławiu w budowie
Autor: www.fotopolska.eu Widok na charakterystyczny punkt dworca - wieżę z zegarem

Dworzec Główny we Wrocławiu budowany jest od kwietnia 2010 roku. Roboty budowlane idą pełną parą. Dworzec we Wrocławiu ma zostać otwarty na mistrzostwa EURO 2012. Dotychczas wykonano, m.in. żelbetową bryłę parkingu, trwają roboty instalacyjne i wykończeniowe, a także prace przy renowacji elewacji głównego budynku dworca. Zobacz, jak wygląda wrocławski dworzec na 87 dni przed EURO 2012.

Dworzec Główny we Wrocławiu budowany jest od kwietnia 2010 roku. Generalny wykonawca, konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman, prowadzi roboty budowlane niemal przez całą dobę. Dworzec we Wrocławiu buduje 650 osób. Inwestycja warta 361 mln złotych, ma być gotowa przed rozpoczęciem mistrzostw EURO 2012. Przypomnijmy, że projekt rewitalizacji obiektu opracowała pracownia architektoniczna Grupa 5.

Przeczytaj również: Lotnisko we Wrocławiu. Nowy terminal na 100 dni przed EURO 2012. ZDJĘCIA

Jakie roboty budowlane zostały już wykonane?

Aktualnie wykonano żelbetową konstrukcję parkingu podziemnego wraz z wjazdem od ul. Peronowej. Parking będzie miał 10 tys. m2 powierzchni i pomieści ponad 200 aut. Dotychczas pomalowano 20 proc. powierzchni elewacji. Obiekt jest już w pełni zadaszony, odremontowano i odrestaurowano stolarkę okienną. Budowlańcy zakończyli także szklenie fasady południowej i północnej holu kasowego, do przeszklenia pozostały jedynie małe fasady - wschodnia i zachodnia. Trwają prace konserwatorskie głównego budynku dworca. Na poziomie peronu od głównego wejścia budowlańcy układają granitową posadzkę, a w trzech klatkach schodowych montowane są windy. Trwają też intensywne prace na peronach. Do tej pory zmodernizowano trzy z pięciu peronów: peron 1 udostępniono po modernizacji w grudniu 2011, peron 4 został otwarty w czerwcu 2011, a peron 5 w marcu 2011 r. Roboty budowlane trwają jeszcze na peronie drugim i trzecim, a zakończą się wiosną, przed EURO 2012.

Prace konserwatorskie opóźnią oddanie dworca na EURO 2012?

Dworzec Główny we Wrocławiu pochodzi z połowy XIX wieku. Główny budynek obiektu został rozbudowany o halę kasową i perony na przełomie XIX i XX wieku. Podczas modernizacji dworca na EURO 2012 budowlańcy i konserwatorzy odkryli zabytkowe stropy, na nieznanym do tej pory polichromie, co świadczy o olbrzymim bogactwie historyczno-architektonicznym 150-letniego obiektu. Zabytki zostały odkryte aż w 17 z 20 pomieszczeń znaleziono więcej polichromii niż było to uwzględnione w pierwotnym projekcie. Co więcej, od 60 proc. więcej na ścianach i aż o 142 proc, więcej na stropach, niż zakładano przed rozpoczęciem prac. Warto zaznaczyć, że wśród 650 budowlańców pracujących przy inwestycji, ponad setka to specjaliści od konserwacji zabytków.

Dworzec we Wrocławiu a zabytkowe odkrycia

Wśród odkryć konserwatorskich pracownicy znaleźli dwuskrzydłowe drzwi z fazy 1904 roku, zamurowane w ścianie zachodniej ryzalitu zachodniego czy reklamę odzieży firmy Bleyle, niezwykle popularnej w okresie międzywojennym. Pracownicy znaleźli również polichromie na stropie Sali Cesarskiej w ryzalicie wschodnim z motywami heraldycznymi i floralnymi odnoszące się do osoby cesarza Niemiec Wilhelma II oraz kasetonowy strop nad salą sesyną w ryzalicie centralnym. Wśród znalezisk znalazły się także polichromie z wzorami geometrycznymi. Wszystkie one świadczą o prestiżu obiektu i o zmienności jego dekoracji, która przeobrażała się wraz z trendami wystroju wnętrz na przestrzeni lat.

Prace konserwatorskie zmierzające do odtworzenia zabytkowych odkryć są procesami długotrwałymi i bardzo pracochłonnymi. Wymagającym sporządzenia dokumentacji, inwentaryzacji znaleziska, czasem wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych, przeszukania archiwów i w ostateczności. Po sporządzeniu programu prac konserwatorskich i projektu - uzgodnień z konserwatorem zabytków rozpoczną się prace właściwe, które są już doskonale widoczne na terenie całego obiektu.

Dworzec Główny we Wrocławiu na EURO 2012?

Dworzec Główny we Wrocławiu będzie gotowy do obsługi podróżnych na Euro 2012. Jedynymi pomieszczeniami, w których będą trwać prace konserwatorskie, są dwa pomieszczenia (sala wielofunkcyjna i pomieszczenie komercyjne) zlokalizowane na piętrze. Ta część prac zakończy się po mistrzostwach. Nie jest to problemem, ponieważ nie są one związane z obsługą podróżnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej