Dworzec Warszawa Gdańska. Sześciu inwestorów złożyło do PKP swoje koncepcje, do II etapu wybrano trzech

2013-10-01 13:51
Projekt nowego dworca Warszawa Gdańska
Autor: JSK Architekci Projekt nowego dworca Warszawa Gdańska. Koncepcja pracowni JSK Architekci

W czerwcu br. PKP zaprosiło do rokowań inwestorów chętnych do budowy nowego dworca kolejowego i zagospodarownie terenów wokół dworca Warszawa Gdańska. Oferty złożyło sześciu inwestorów. Do II etapu PKP zaprosiło trzech inwestorów: Ghelamco, Immobel, konsorcjum: Ymma Holding B.V., Penta Investments sp. z o.o. i Penta Investments Limited.

Ghelamco, Marvipol, Echo Investment, HB Reavis, Immobel oraz Penta Investents to firmy które miały pomysł na zagospodarowanie dworca Warszawa Gdańska i terenów wokół niego. Każdy z inwestorów zakładał zmiany nie tylko w wyglądzie samego budynku dworca, ale również miał plany na wybudowanie biurowców, hoteli, budynków mieszkalnych.

Przy wyborze inwestorów do II etapu PKP brało po uwagę przede wszystkim doświadczenie firm w realizacji podobnych projektów, gwarancje dotyczące terminów oraz opłacalności wykonania projektu zgodnie z założoną koncepcją biznesowa, zaproponowany sposób obsługi podróżnych wraz z rozwiązaniem połączenia z istniejącą komunikacją publiczną.

Do II etapu w postepowaniu na zagospodarowanie Dworca Gdańskiego PKP zaprosiło trzech inwestorów: Ghelamco GP 6 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością HQ spółka komandytowo-akcyjna;  konsorcjum: Immobel Poland sp. z o.o. i Immobel SA;  konsorcjum: Ymma Holding B.V., Penta Investments sp. z o.o. i Penta Investments Limited.

Termin na złożenie ostatecznych ofert przez wybrane firmy to 18 listopada 2013 roku.

PKP zapowiada, że pasażerowie otrzymają nowoczesną  przestrzeń dopasowaną do ich potrzeb. Nowy dworzec będzie spełniał najwyższe standardy budowli użyteczności publicznej.

PKP planuje podpisanie umowy z wybranym inwestorem na I kwartał 2014 roku, a planowany termin rozpoczęcia inwestycji to przełom 2014 i 2015 r. Teren, który PKP udostępni inwestorowi na realizację inwestycji to 4,7 hektara.

Wśród planowanych przez PKP w tym trybie inwestycji znajduje się m.in. teren Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu czy dworca Gdańsk Główny. Spółka zapowiada rozpoczęcie 15 projektów z partnerem prywatnym w ciągu trzech lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej