Dworzec w Zielonej Górze w nowej odsłonie. GALERIA!

2012-08-17 16:36
Dworzec w Zielonej Górze po remoncie
Autor: PKP SA

Dworzec w Zielonej Górze został otwarty dla podróżnych. Po blisko roku zakończył się ostatni etap remontu. Inwestycja pochłonęła blisko 7 mln złotych. Zobacz odnowiony budynek.

PKP odnowiły kolejny dworzec. Tym razem został kompleksowo wyremontowany dworzec w Zielonej Górze, który został oficjalnie otwarty 15 sierpnia. Inwestycja została zrealizowana w trzech etapach i kosztowała 6,7 mln złotych.

Zobacz także: Stuletni dworzec w Leżajsku po remoncie. ZDJĘCIA!

Dworzec w Zielonej Górze remontowany etapami

W ramach pierwszch prac remontowych (lata 2004 - 2006) wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz ocieplono budynek od zewnątrz. Wszystko to kosztem 1,5 mln złotych. W kolejnym etapie, który rozpoczął się w 2008 roku wykonawca - firma Prefabrykant przebudował wszystkie instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne oraz klimatyzację. Wykonano również remont pomieszczeń dla Straży Ochrony Kolei oraz zamontowano monitoring. Dodatkowo, odnowiono toalety, które przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt tej części projektu to ok. 3 mln złotych. Należy zaznaczyć, że oba etapy sfinansowały PKP z własnego budżetu.

Remont zielonogórskiego dworca na finiszu

Ostatni III etap, realizowany w latach 2011 – 2012, obejmował remont holu dworcowego oraz pomieszczeń biurowych na I piętrze. Położono nową posadzkę, okładziny ścienne, zamontowano nowy sufit podwieszany z instalacją klimatyzacji i wentylacji. Dworzec został przystosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych – przez środek holu głównego biegnie ścieżka dla osób niewidomych i niedowidzących. Koszt tej części przedsięwzięcia wyniósł – 2,2 mln złotych i został sfinansowany z budżetu państwa.

Dworzec w Zielonej Górze obecnie

Aktualnie rozpoczął się proces komercjalizacji dworca. Obecnie do dyspozycji pasażerów, oprócz 5 kas, są także: bankomat, salon z prasą i zaplecze gastronomiczne. PKP planują również wybudowanie apteki.

lokalizacja: ul. Jana z Kolna 2a, Zielona Góra, (woj. lubuskie)
stan inwestycji: zrealizowana
realizacja: 2006 -2012

Inwestor: PKP SA
Projekt architektoniczny: Mirosław Karolak
Generalny wykonawca: Prefabrykant z Karpacza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej