Dworzec w Poznaniu ma pozwolenie na użytkowanie

2012-05-21 14:47
Dworzec w Poznaniu
Autor: TriGranit Development Dworzec w Poznaniu zostanie oficjalnie otwarty 29 maja

Dworzec w Poznaniu jest już gotowy do przyjęcia podróżnych, którzy przybędą na rozgrywki EURO koleją. Dobiegła końca trwająca niespełna rok modernizacja dworca. Tym samym Wielkopolski Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie obiektu. Dworzec zostanie oficjalnie otwarty 29 maja.

Dworzec w Poznaniu już 29 maja zostanie oficjalnie oddany do użytku. Po przeprowadzonych w ostatnich tygodniach odbiorach technicznych i kontrolach sanepidu Wielkopolski Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał 18 maja, pozwolenie na użytkowanie obiektu. Tym samym, trwająca od sierpnia ubiegłego roku modernizacja dworca dobiegła końca.

Przeczytaj również: Premier Tusk z ministrem Nowakiem wizytują inwestycje na EURO. WIDEO

Dworzec w Poznaniu na EURO

Poznański dworzec jest gotowy na przyjęcie pasażerów, którzy przybędą do kraju ma mistrzostwa EURO 2012. Przebudowa dworca trwała zaledwie 9 miesięcy. Aktualnie generalny wykonawca prowadzi roboty wykończeniowe. Inwestor, TriGranit formalnie przekaże dworzec właścicielowi - spółce PKP 27 maja. Na terenie obiektu są już wyposażone kasy biletowe, a także Punkt Informacji Kolejowej połączony z Centrum Informacji Miejskiej. Warto zaznaczyć, że prywatni inwestorzy przygotowują się już do przyjęcia gości, którzy przyjadą na mistrzostwa EURO. Na początku czerwca ruszą saloniki prasowe i inne lokale usługowo-handlowe znajdujące się w bliskiej okolicy dworca.

Dworzec został wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne. System informacji o rozkładzie jazdy tworzą specjalne wyświetlacze LED oraz biało-granatowe tablice kierunkowe, na których informacja będzie wyświetlana w języku polskim i angielskim. W najbliższym czasie na terenie obiektu zostaną zamontowane 3 bankomaty i wpłatomat.

Poznański dworzec a przebudowa

W ramach modernizacji hol dworcowy włącznie z holem kasowym, ma powierzchnię 1414 m2. Na terenie obiektu zostało wybudowanych 10 kas biletowych i ustawiono 9 automatów biletowych. Ponadto, wybudowano przechowalnię bagażu, toalety (przystosowane dla osób niepełnosprawnych) i pokój dla matki z dzieckiem. Społka PKP rozpoczęła już przygotowania do realizacji II etapu inwestycji - budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Przedsięwzięcie połączy ze sobą dworzec, przystanek PKS oraz miejską komunikację tramwajową. Obecnie ruszyły roboty związane z budową nowego przystanku PKS oraz wielopoziomowego parkingu na 1500 aut. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne ma zostać ukończone w IV kwartale 2013 roku.

Budową zarządza spółka Poznań City Center Sp. z o.o. Koszt inwestycji szacowany jest na 160 mln euro. Docelowo, dworzec będzie miał kubaturę 7 tys. m2, a galeria handlowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznania będzie liczyła 60 tys. m2 powierzchni.

Nazwa: Dworzec w Poznaniu
Lokalizacja: Poznań, ul. Dworcowa 1 (woj. wielkopolskie)
pow. całkowita [m2]: 1414 tys.
Realizacja: sierpień 2011- maj 2012
Stan inwestycji: zrealizowana

Inwestor: TriGranit Development
Projekt architektoniczny: opracowanie - Bose International Planning and Architecture, wykonawstwo -Pentagram Architekci
Generalny wykonawca: Poznań City Center Sp. z o.o.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej