Cogiteon - wielki kompleks naukowy powstaje w Krakowie. Co w nim będzie?

2022-04-22 11:17
cogitoen
Autor: mat. prasowe Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon - tak będzie wyglądać

Cogiteon, którego pełna nazwa to Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, powstaje w Krakowie. Będzie to nowoczesny i interaktywny kompleks naukowo-badawczy o powierzchni 14 tys. m². Cały teren przygotowany pod centrum Cogiteon zajmie ok. 4 ha. Co będzie oferował Cogiteon? Kiedy będzie można odwiedzić to innowacyjne miejsce? Zobacz FILM o ciekawych rozwiązaniach w obiekcie.

Spis treści

  1. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
  2. Co będzie oferował Cogiteon?
  3. Na dachu łąki i preria, pod budynkiem magazyn lodu
  4. Aktualności z budowy Małopolskiego Centrum Nauki
  5. Film z budowy centrum Cogiteon
  6. Kiedy otwarcie Cogiteonu?

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon powstaje w północno-wschodniej części Krakowa w sąsiedztwie Lotniczego Parku Kulturowego, na terenie dawnego lotniska Kraków-Czyżyny, przy Alei Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Całkowita wartość projektu wyceniona została na 242 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków UE oraz budżetu województwa.

Centrum Cogiteon buduje Hochtief Polska, która złożyła najkorzystniejszą ofertę spośród 11 zgłoszonych w przetargu rozstrzygniętym jeszcze w 2020 roku. Umowę z wykonawcą została podpisano w lutym 2021 i zaraz po tym rozpoczęła się budowa obiektu.

Budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, w kształcie ostrosłupa trójkątnego, będzie złożony z czterech brył, połączonych wspólną elewacją, i częściowo zagłębiony w ziemi. Projekt budynku opracowany został przez zwycięzcę międzynarodowego konkursu architektonicznego - pracownię Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. 

Co będzie oferował Cogiteon?

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon będzie innowacyjną placówką edukacyjną. W obiekcie zaplanowano m.in. wystawę stałą o człowieku z ponad setką interaktywnych eksponatów, 6 laboratoriów (do prowadzenia eksperymentów chemicznych, fizycznych, biologicznych, technicznych), szklarnię wspierającą działalność laboratorium, pracownie naukowe, akademię dziecięcą i przestrzeń konferencyjną.

Wokół budynku ma powstać  dwuhektarowy park z licznymi drzewami i łąkami kwietnymi oraz eksponatami plenerowymi i placem zabaw. Roślinność została specjalnie dobrana do tego miejsca tak, aby stworzyć jak najbardziej naturalny krajobraz. W parku i ogrodzie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon znajdą się karmniki i poidełka dla ptaków oraz owadów. Kompleks uzupełnią kawiarnie i restauracje. Zaprojektowano też parking podziemny z możliwością ładowania samochodów elektrycznych.

Na dachu łąki i preria, pod budynkiem magazyn lodu

Na dachu Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon zaplanowano ogród o powierzchni prawie 10 tys. m², z roślinami imitującymi krajobrazy różnych zakątków świata. Znajdzie się tu łąka kwietna dla motyli i pszczół, ale także teren piaszczysty czy inspirowany prerią.

Cogiteon to budynek nowoczesny przede wszystkim pod względem zastosowanych w nim technologii, m.in. pomp ciepła czy systemu sterowania budynkiem (BMS). Pod budynkiem przewidziano magazyn wód opadowych, który będzie wykorzystywany do podlewania roślinności centrum, jak również magazyn lodu, wykorzystywany z kolei do regulacji temperatury w obiekcie.

Skąd nazwa Cogiteon?

Nazwa centrum wywodzi się z łacińskiego słowa „cogito” oraz z sentencji Kartezjusza, „Myślę, więc jestem”. Odnosi się też do cyklu poetyckiego „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta. Nazwa Cogiteon nawiązuje również do greckiego odeonu – miejsca działań artystycznych i rozrywkowych w starożytnej Grecji.

Aktualności z budowy Małopolskiego Centrum Nauki

Obecnie realizowany jest poziom minus jeden obiektu. Będą tu kluczowe pomieszczenia centrum, jak strefa obsługi zwiedzających, sale wystawowe, laboratoria, pracownie, naukowe, ale także pomieszczenia techniczne, magazyny oraz parking. Gotowe są już ściany zewnętrze strefy magazynowej i laboratoriów, w niektórych pomieszczeniach pojawiają się pierwsze instalacje. Intensywne prace trwają przy konstrukcji parkingu i strefy obsługi zwiedzających.

budowa Cogitoen
Autor: Cogitoen Budowa centrum Cogiteon

Film z budowy centrum Cogiteon

Kiedy otwarcie Cogiteonu?

Wykonawca ma 25 miesięcy na ukończenie inwestycji, co oznacza, że siedziba naukowego centrum powinna być gotowa na początku 2023.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej