Centrum Kultury Zamek - jest umowa na dofinansowanie

2010-07-02 18:37
Antresola
Autor: CK Zamek

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, podpisał umowę na dofinansowanie przebudowy Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu. Projektowi o wartości całkowitej przekraczającej 49 mln zł., przyznano dofinansowanie w wysokości 30 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podpisana umowa pozwoli na rozpoczęcie procedury przetargowej, która wyłoni inwestora zastępczego oraz głównego wykonawcę robót budowlanych. Przetarg został ogłoszony 1 lipca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przebudowa może zacząć się jeszcze jesienią tego roku i powinna potrwać około 16 miesięcy. 

CK Zamek jest jedną z największych instytucji tego typu w Polsce. Odbywają się tutaj wystawy, koncerty, seanse filmowe, spektakle teatralne, spotkania, warsztaty edukacyjne. Obiekt mieści się w dawnym zamku cesarskim w Poznaniu. Przebudowa dotyczy części skrzydła wschodniego – jest to dawny rejon Sali Tronowej.

Antresola
Autor: CK Zamek

Centrum Kultury Zamek po przebudowie

Projekt, który wykonali architekci z pracowni Toya Design zakłada wprowadzenie zmian funkcjonalnych i konstrukcyjnych w istniejącej tkance budynku. Zaczynają się one na poziomie holu wejściowego na parterze gmachu, a kończą pod kalenicami dachów, obejmując swoim zasięgiem puste przestrzenie strychów.

W holu, na parterze powstanie recepcja w formie czerwonej, dwukondygnacyjnej tuby, w której znajdą się kasy, informacja, księgarnia i monitoring. Hol na pierwszym piętrze, przed Salą Wielką  zostanie rozbudowany do rangi centralnego atrium, w którym skoncentrują się wszystkie funkcje Zamku. Atrium zostanie przykryte szklaną kopułą, niewidoczną z zewnątrz budynku. W miejscu wyburzonego sufitu podwieszonego wprowadzony zostanie przeszklony, w kształcie obręczy przypominającej gniazdo, strop antresoli atrium stanowiący łącznik pomiędzy prawą i lewą stroną drugiego piętra. Otwarta przestrzeń atrium obejmie trzy kondygnacje, które zostaną spięte panoramiczną windą. Przemianie ulegnie także Sala Wielka – zlikwidowany zostanie balkon, a scena i widownia zostały zaprojektowane jako zmienne i mobilne. Dzięki temu sala, która pomieści ok. 462 miejsca przystosowana zostanie do różnych funkcji. Będzie ona wyposażona  w podwieszone mosty techniczne, strop podwieszony modułowy, akustyczny z oświetleniem ogólnym oraz system oświetlenia scenicznego. Część Sali Marmurowej  zostanie wydzielona na salę kinową na 143 miejsca i projektornię. Na III piętrze zaprojektowano kameralną salę teatralną – Scenę Nową na 121 miejsc. W dotychczasowych przestrzeniach strychowych zlokalizowane zostaną sale prób. Prace będą trwały ok. dwóch lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej