Centrum Geoedukacji w Kielcach

2012-09-14 17:28
Centrum Geoedukacji w Kielcach
Autor: archiwum Geoparku Kielce Budynek Centrum Geoedukacji został wkomponowany w zbocze rezerwatu Wietrznia

Centrum Geoedukacji jest kolejną, po amfitetrze Kadzielnia, atrakcją turystyczną w Kielcach. Budynek powstał na terenie rezerwatu przyrody Wietrznia, który wraz z dwoma pozostałymi rezerwatami - Kadzielnią i Ślichowicami tworzy Geopark. Na zwiedzających czeka podróż do wnętrza ziemi w specjalnej kapsule 5D, wirtualna wycieczka po najdłuższej świętokrzyskiej jaskini, animacje multimedialne oraz eksponaty geologiczne.

Centrum Geoedukacji. Przeszłość geologiczna Gór Świętokrzyskich

Centrum Geoedukacji jest obiektem o funkcji wystawienniczo-edukacyjnej, w którym prezentowane są  wystawy stałe i czasowe o tematyce geologicznej. Główną atrakcją Centrum Geoedukacji jest film "Podróż do wnętrza ziemi" prezentowany w kapsule 5D. Wędrówka przez kolejne warstwy geologiczne pozwala na poznanie budowy Ziemi, a napotkane w trakcie podróży skamieniałości dają możliwość poznania środowisk sprzed milionów lat i zrozumienia zmian, jakim podlegały one w czasie geologicznym. Widzowie mogą poczuć powiew ciepłego powietrza, zapach i krople wody tryskające z wodospadów. Na zwiedzających czeka również wirtualna wycieczka po najdłuższej świętokrzyskiej jaskini – Chelosiowej Jamie.

Wystawa stała - Galeria Ziemi, prezentuje najważniejsze środowiska i organizmy, które zamieszkiwały  przed 359 milionami lat obszar, odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Dzięki Galerii Ziemi możemy się spotkać m.in. z krwiożerczą pancerną rybą. Zaplanowano również sale dydaktyczne, w których odbywają się zajęcia dotyczące m.in. zjawisk wulkanicznych, procesu powstawania skał czy prezentacji dawnych mieszkańców ziemi świętokrzyskiej (tetrapoda, allozaura).

Projekt architektoniczny został opracowany przez architektow z pracowni PALK Architekci. Parterowy budynek został wkomponowany w stok rezerwatu Wietrznia. Dach pokryty jest roślinnością i częściowo udostępniony dla zwiedzająch. Wykonawcą inwestycji była firma Eiffage Budownictwo Mitex. Inwestycja kosztowała ponad 22 mln zł. Centrum Geoedukacji zdobyło nagrodę Złoty Żuraw w kategorii obiekty użyteczności publicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej