Bytom ma kolejny odcinek obwodnicy

2008-10-02 15:26
autostrada
Autor: brak danych

Oddany do użytku fragment ma 2,2 km długości. Oficjalnego otwarcia (5.09) dokonał prezydent Bytomia - Piotr Koj.

Bytomski odcinek obwodnicy jest częścią Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej. Trasa ta ma być jedną z najważniejszych dróg w regionie, która usprawni komunikację między śląskimi miastami oraz połączy Kraków z Wrocławiem. Dzięki nowemu węzłowi Bytom uzyska szybkie połączenie z przyszłą autostradą A1 oraz lotniskiem w Pyrzowicach.

Roboty drogowe rozpoczęły się w maju 2006 roku. W rejonie nowej drogi kompleksowo przebudowano kanalizację, sieć wodociągową, energetyczną i telekomunikacyjną oraz wybudowano trzy wiadukty.
Na potrzeby drogi przebudowano także infrastrukturę kolejową: powstał 100-metrowy tunel pod torami kolejowymi i ulica Celną. Przebudowane zostały także ulice: Strzelców Bytomskich - dobudowano drugą jezdnię i ciągi pieszo-rowerowe, Nowocelna, Węglowa, Leśna i Celna.

Nowa droga jest kontynuacją wybudowanego w latach 1994-2000 - liczącego 1,4 km - I etapu obwodnicy. Odciąży ona centrum miasta przede wszystkim z ruchu tranzytowego. Nowy odcinek łączy ulicę Strzelców Bytomskich z ulicą Celną - łączącą się bezpośrednio z DK nr 4. Budowa ostatniego fragmentu ma ruszyć w przyszłym roku.

Projekt dofinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Inwestycja kosztowała 86 mln zł, z czego ok. 24 mln pokryło miasto Bytom.

Wykonawcą prac była firma Budimex Dromex SA, nadzór nad inwestycją prowadziła firma ECM Group Polska sp. z o.o. Nadzór autorski nad projektem pełniło konsorcjum: Rejonowe Przedsiębiorstwo Inwestycji sp. z o.o. (lider konsorcjum), Zakład Inżynierii Ruchu W. Sylwestrzak i S-ka s.j., Przedsiębiorstwo Projektowo-Wykonawcze i Usług Techniczno-Handlowych ELKOL sp. z o.o.

wrzesień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej