S6 - umowa na ostatni odcinek podpisana. Kiedy koniec budowy trasy ekspresowej S6? Aktualności, mapa

2021-12-29 14:46
S6
Autor: GDDKiA Droga ekspresowa S6 ułatwi przmieszczanie mieszkańcom województwa pomorskiego oraz wszystkim podróżującym po polskim wybrzeżu

S6 jest najważniejszą trasą Pomorza. Łączy największe miasta Polski Północnej: Szczecin, Gdańsk, Gdynię, Słupsk, Koszalin oraz polskie porty morskie, od Świnoujścia i Szczecina, do portów Trójmiasta. S6 jest częścią korytarza transportowego, łączącego obwód Kaliningradzki z Europą Zachodnią oraz Litwą – do Kowna i Wilna. 29 grudnia 2021 podpisana została umowa na projekt i budowę ostatniego odcinka drogi ekspresowej S6.

Spis treści

  1. S6 - aktualności
  2. Droga ekspresowa S6 − mapa
  3. Odcinki S6 w budowie
  4. Dofinansowanie budowy trasy S6
  5. Kiedy trasa s6 zostanie oddana do użytku?

S6 - aktualności

Trasą S6 można już przejechać ze Szczecina do Koszalina (130 km). W przygotowaniu jest jeszcze druga część trasy, od Koszalina do Gdańska (140 km).

29 grudnia 2021 podpisana została umowa na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S6 między końcem obwodnicy Słupska (węzłem w Redzikowie) a węzłem w Bobrownikach. To ostatni z siedmiu odcinków ekspresówki pomiędzy Słupskiem i Trójmiastem. Umowa o wartości blisko 549 mln zł zostanie zrealizowana przez konsorcjum firm NDI, NDI Sopot i Todini Central Asia.

W ramach inwestycji powstanie 16-kilometrowa droga ekspresowa, która będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach z pasami awaryjnego postoju. Ponadto zostaną zrealizowane dwa węzły drogowe: Budy i Bobrowniki. Przy węźle Bobrowniki powstanie obwód utrzymania drogi ekspresowej. Inwestycja przewiduje również budowę Miejsc Obsługi Podróżnych w Paprzycach. Projektowanie i budowa trasy ma potrwać 38 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

Umowa obejmie również realizację mobilnego laboratorium drogowego, który służyć ma badaniom próbek materiałów dla pięciu odcinków S6 między Słupskiem a Bożympolem Wielkim.

Trasa s6
Autor: GDDKiA Przebieg ostatniego odcinak trasy S6

Droga ekspresowa S6 − mapa

S6
Autor: GDDKiA S6 - mapa Link: Kliknij i powiększ

Odcinki S6 w budowie

W województwie pomorskim kończą się prace przy budowie trzech odcinków S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 42 km.

  • Bożepole Wielkie - Luzino (długość ok. 10 km),
  • Luzino - Szemud (ok. 10 km),
  • Szemud - Gdynia (ok. 22 km)

W tym roku podpisano umowy na kolejne odcinki trasy: cztery między Słupskiem, a Bożympolem Wielkim oraz dwa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Budowa wszystkich odcinków drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim, wraz z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej, powinna zakończyć się w 2025 roku.

Dofinansowanie budowy trasy S6

Odcinek od końca obwodnicy Słupska do Bobrowników, podobnie jak pozostałe między Słupskiem a Bożympolem Wielkim oraz Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, jest realizowany dzięki decyzji rządu o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu państwa na budowę drogi ekspresowej S6.

Kiedy trasa s6 zostanie oddana do użytku?

Cała trasa S6 w woj. zachodniopomorskim, podobnie jak w pomorskim, ma zostać oddana do użytku w 2025 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej