Gazociąg na Dolnym Śląsku

2017-06-08 12:42
Budimex buduje gazociąg
Autor: Budimex Gazociąg – instalacja odcinka długości 550 m metodą horyzontalnego przewiertu sterowanego

Inwestycja jest realizowana na zlecenie firmy Gaz-System. Konsorcjum Budimex  i Mostostal Kraków wybuduje gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Czeszów-Kiełczów na Dolnym Śląsku. To kolejny etap rozbudowy systemu przesyłowego na linii korytarza gazowego Północ-Południe. Wartość kontraktu to 63,79 mln zł netto.

budimex buduje gazociąg
Autor: Budimex Budimex rozpoczął prace związane z budową gazociągu w lutym 2017

To pierwsza realizacja firmy Budimex na rynku paliw gazowych. Inwestycja rozpoczęła się w lutym 2017, aktualnie odbywa się instalacja odcinka długosci 550 m metodą horyzontalnego przewiertu sterowanego. Prace polegające na budowie gazociągu oraz infrastruktury do jego obsługi mają potrwać 19 miesięcy.

Gazociąg będzie miał długość 32,5 km

Trasa jego przebiegu wytyczona jest na terenach rolniczych, leśnych i częściowo zurbanizowanych. Pomiędzy Czeszowem i Kiełczowem powstanie gazociąg wysokiego ciśnienia DN 1000 MOP 8,4 Mpa. Rurociąg wykonywany jest z rur stalowych gat. L485 MB o grubości ścianki 14,2 mm i 22,2 mm. Realizacja obejmuje również budowę liniowych zespołów zaporowo-upustowych z układami obejściowymi w rejonie Miłonowic i na terenie węzła Kiełczów.

Ponadto konsorcjum wybuduje 28 bezwykopowych przejść przez przeszkody terenowe za pomocą przecisków i mikrotunelingu w rurach osłonowych DN 1200 i DN 1400. Powstaną też dwie przeprawy długości 1250 m przez tereny cenne przyrodniczo. Będą one wykonywane metodą horyzontalnych przewiertów sterowanych (HDD). Konsorcjum będzie również odpowiedzialne za nagazowanie i uruchomienie gazociągu.

Budimex najlepszy w przetargu

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku firma Gaz-System ogłosiła przetarg do realizacji inwestycji. Firma Budimex jako jedyna spoza sektora gazowniczego przeszła pozytywnie prekfalifikacje oraz złożyła najkorzystniejszą ofertę.

Korytarz gazowy Północ-Południe to bardzo ważna inwestycja

Zgodnie z założeniami firmy Gaz-System w latach 2015-2025 ma powstać w sumie ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Budowa gazociągów wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki realizacji inwestycji zwiększy się przepustowość systemu przesyłowego, powstaną też atrakcyjne tereny pod nowe inwestycje oraz znacznie zwiększy się bezpieczeństwo transportu gazu w regionach. Firma Gaz-System realizuje inwestycje przy wykorzystaniu środków własnych oraz pozyskanych z funduszy unijnych.

Przypomnijmy, że W latach 2009-2015 Gaz-Systam zrealizował plan inwestycyjny polegający na budowie ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstały w północno-zachodniej i środkowej Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej