Biblioteka Akademicka, Katowice. ZDJĘCIA

2013-01-18 12:50
biblioteka katowice, ciniba
Autor: Arkadiusz Merek CINiBA to tzw. biblioteka hybrydowa - łączy ideę tradycyjnej biblioteki z nowoczesną biblioteką cyfrową

Biblioteka w Katowicach, czyli Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) to połączenie tradycyjnej funkcji biblioteki z nowoczesną ideą biblioteki cyfrowej. Nowoczesna forma CINiBA natomiast idealnie wpisała się w tradycyjną miejską zabudowę.

Charakterystycznym elementem nowoczesnej bryły CINiBA jest ruda elewacja z piaskowca. Kolor elewacji nawiązuje do historycznej zabudowy Śląska. Projekt powstał w pracowni HS99. Inwestycję zrealizowało konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras. Obiekt został oddany do użytku w 2011 roku. Budowa trwała 2 lata i kosztowała 79 mln złotych, z czego prawie 53 miliony to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Powierzchnia uzytkowa CINiBA wynosi 13 260 m2, budynek ma 7 kondygnacji. Na elewacji z piaskowca architekci z HS99 zaprojektowali 4004 okna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej