Autostrada A1. Budowa mostu przerwana. GDDKiA zaskarża sprawę

2012-04-13 11:20
Autostrada A1
Autor: GDDKiA Budowa autostrady A1 Sośnica - Bełk

Śląski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, na wniosek wykonawcy wstrzymał budowę mostu na autostradzie A1, na odcinku Świerklany-Gorzyczki. Z postanowieniem nie zgadza się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) i odwołuje się od decyzji ŚWINB.

Śląski Inspektorat Nadzoru Budowlanego wstrzymał roboty budowlane, porowadzone przy moście w Mszanie na autostradzie A1 (Świerklany-Gorzyczki). Budowa została przerwana na wniosek wykonawcy, który wskazał nieprawidłowości w projekcie mogące spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub zagrożenie mienia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), uważa postanowienie śląskiego Inspektoratu za bezpodstawne i odwołuje się od decyzji.

Przeczytaj również: Autostrada A2. Firma DSS złożyła wniosek o upadłość, Bogl & Kryls nie wstrzymuje budowy

Stanowisko GDDKiA

Generalna Dyrekcja uważa, ze decyzja śląskiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, została wydana bez wyjaśnienia i tym samym, narusza przepisy prawa. GDDKiA przedstawiła ŚWINB dokumentację, która potwierdza bezpieczne prowadzenie robót, a ŚWINB nie podał na czym opiera wniosek o istniejącym zagrożeniu. Dokumentacja oraz decyzja niezależnych ekspertów (m.in. projektanta, Inspektora Nadzoru Inwestorskiego oraz reprezentującego Inwestora kierownika projektu) wskazują, że roboty budowlane na moście w Mszanie (MA 532) mogą być kontynuowane i nie stanowią zagrożenia.

Odwołanie wystosowane przez GDDKiA, wpłynęło do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego 12 kwietnia. W kompetencji GINB leży, m.in.: wstrzymanie wykonania zaskarżonego postanowienia, co pozwoli na kontynuowanie robót, bez szkody dla harmonogramu budowy. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego ma zgodnie z przepisami prawa 30 dni, na wydanie postanowienia od dnia otrzymania odwołania.

Autostrada A1 i budowa mostu

Budowa mostu na autostradzie A1, realizowana jest na podstawie ostatecznej decyzji Wojewody Śląskiego z 6 sierpnia 2007 roku. Niniejszy dokument zatwierdza projekt budowlany i udziela pozwolenia na budowę autostrady. Dokumentacja projektowa zatwierdzona tą decyzją, została sporządzona i sprawdzona przez osoby mające wymagane uprawnienia budowlane, wpisane na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Ustalenia te zostały potwierdzone stanowiskiem ŚWINB.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej