Archeologiczne znalezisko podczas budowy na Mazowszu

2012-08-14 14:50
Historyczne znalezisko podczas budowyna Mazowszu
Autor: Skanska SA Znalezisko pochodzi sprzed 2 tysięcy lat

W miejscowości Kanie na Mazowszu podczas budowy kanalizacji odkryto piec hutniczy zwany dymarką. Archeolodzy po wstępnych oględzinach ocenili, że znalezisko pochodzi sprzed 2 tysięcy lat.

W miejscowości Kanie, w gminie Brwinów (woj. mazowieckie) budowana jest kanalizacja sanitarna. Główne roboty budowlane poprzedzone były pracami ziemnymi, realizowanymi przez Pracownię Archeologiczno-Konserwatorską. Podczas tego etapu prac archeolodzy natknęli się na ślady osady hutnicznej, o czym świadczy znaleziony piec hutniczy. Według wstępnych ustaleń znalezisko pochodzi sprzed 2 tysięcy lat.

Przeczytaj również: Poniemiecki bunkier na budowie dworca Łódź Fabryczna. FILM i ZDJĘCIA!

Znalezisko w Kaniach

- Podczas badań (w ciągu ul. Turystycznej w Kanaich) odkryliśmy dymarki, czyli starożytne piece hutnicze służące do wytopu żelaza. Na tym terenie rozciągało się tzw. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne działające pomiędzy II w. p.n.e. a IV w. n.e., które było jednym z największych zagłębi hutniczych w Europie - wyjaśnia Tomasz Kołomański z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Warszawie.

Osady hutnicze na Mazowszu

Mazowieckie Centrum Metalurgiczne związane było z kulturą przeworską identyfikowaną z ludem Wandalów i działała w tym miejscu około 2 tysiące lat temu. Wówczas Centrum Metalurgiczne produkowało żelazo, z którego potem wyrabiano miecze, groty włóczni i oszczepów oraz okucia tarcz. Należy zaznaczyć, że ogromny popyt na broń powodowany był nieustającymi walkami toczonymi pomiędzy legionami Cesarstwa Rzymskiego, a plemionami „barbarzyńskiej” Europy.

- Odkryte podczas budowy w Kaniach piece potwierdzają rozmiar i znaczenie istniejących tutaj hutniczych osad, niezwykle ważnego elementu układanki tworzącej obraz ówczesnej Europy - dodaje Tomasz Kołomański. Znalezisko zostanie oczyszczone i przekazane do dyspozycji właściwej placówce muzealnej.

Kanalizacja sanitarna dla Brwinowa

Znalezisko zostało odkrye w trakcie budowy prowadzonej przez Skanska. W ramach prac wykonawca wybuduje kanalizację w miejscowościach Otrębusy i Kanie za ponad 12,7 mln złotych netto. Dodatkowo, przedsięwzięcie obejmuje przebudowę gazociągu i przyłącza kablowego, budowę kabli energetycznych do zasilania przepompowni ścieków oraz odbudowę nawierzchni drogowych. Kanalizacja sanitarna ma zostać ukończona w sierpniu 2013 roku. Inwestorem jest Gmina Brwinów. Budowa realizowana jest w ramach projektu "Funduszu Spójności pn. Czyste życie - kompleksowa gospodarka wodno-ściekowa na terenie Gminy Brwinów".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej