Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

2009-05-07 13:12
Amfiteatr w Opolu
Autor: www.um.opole.pl

Już po tegorocznym festiwalu rozpocznie się modernizacja amfiteatru opolskiego. W przetargu na przebudowę obiektu, oferty złożyło 15 firm. Wygrał Budimex-Dromex. Prace będą kosztować ponad 27,3 mln zł. Budowa ruszy na początku lipca tego roku, a zakończy się w 2011 r.

Amfiteatr powstał w latach 60-tych XX wieku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Opola Karola Musioła. Po raz pierwszy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki odbył się w czerwcu 1963 r. Widownia mieści ok. 5000 widzów.
Wartość kosztorysowa modernizacji wynosiła 46 mln zł. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko „Kultura i dziedzictwo kulturowe”, samorząd Opola otrzymał dofinansowanie na tę inwestycję z Unii Europejskiej w wysokości 20 mln zł, ale z założenieniem, że będzie to 41% wartości całej inwestycji. W związku z tym, że przebudowa będzie kosztowała mniej, zmniejszy się także dofinansowanie. Pozostałe koszty sfinansowane zostaną z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Celem projektu jest utworzenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, które ma spełniać rolę ponadregionalnej, narodowej instytucji kulturalnej oraz wpływać na tworzenie atrakcyjnego wizerunku miasta.

W ramach przebudowy zostaną wykonane następujące prace:

  • Przebudowa widowni i budowa zadaszenia nad fragmentem widowni
  • Przebudowa sceny i zadaszenia nad sceną
  • Budowa pomieszczeń reżyserskich – obrazu i dźwięku
  • Budowa zaplecza gastronomicznego i sanitarnego
  • Dostosowanie istniejącego budynku MOK do pełnienia funkcji zaplecza sceny przy organizacji imprez
  • Zagospodarowanie terenu

Aby nowy obiekt mógł pełnić swoje nowoczesne funkcje konieczne jest wyposażenie go w niezbędny sprzęt multimedialny. W związku z tym zaplanowano także zakup dodatkowego wyposażenia (ekran diodowy na scenę, 5-web kiosków z dostępem do internetu, 2 ekrany plazmowe o przekątnej 50, stały system nagłośnieniowy amfiteatru do obsługi wycieczek i ekranu diodowego).

Amfiteatr w Opolu
Autor: www.um.opole.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej