39 mln euro na ekologię

2010-01-12 14:14

Unijny projekt "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Jeleniej Górze" kosztował 38, 4 mln euro. Na zakończenie, inżynier kontraktu - firma PM Group - opracował raport końcowy, w którym podsumował stronę kosztową, techniczną i ekologiczną przedsięwzięcia.

Firma architektoniczno-inżynierska PM Group w konsorcjum z Wrocławską Agencją Rozwoju Regionalnego i zielonogórską spółką Ekosystem przez cztery lata zarządzała projektem, który pochłonął prawie 39 milionów euro. 26,5 mln euro stanowiła dotacja z Funduszu Spójności. Efekty zrealizowanego projektu to przede wszystkim nowy Zakład Uzdatniania Wody Sosnówka o przepustowości 25 000 m3 wody dziennie, który zaopatruje w czystą wodę mieszkańców aglomeracji jeleniogórskiej, a także zmodernizowana oczyszczalnia ścieków wraz z kompostownią osadów, która poprawi stan czystości wód rzeki Bóbr. W ramach projektu wybudowano też 8-kilometrową sieć wodociągową oraz około 28 kilometrów sieci kanalizacyjnej.
Firma PM Group, jako inżynier kontraktu, wspólnie z konsorcjantami w latach 2004-2008 nadzorowała ten projekt.

- Rok temu zakończyły się prace budowlane, ale nasze działania nie. Ostatnie 12 miesięcy, to okres wstępnej eksploatacji, przeglądów gwarancyjnych, usuwania usterek, sprawdzania efektów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego przeprowadziliśmy audyt techniczny i oceniliśmy efekty ekologiczne projektu, co znalazło wyraz w raporcie końcowym inżyniera kontraktu. - mówi Adam Rak z PM Group Polska.

Audyt końcowy, oceniający pracę inżyniera kontraktu, wykonała firma KPMG. Dokumenty te były potrzebne gminie w celu akceptacji raportu końcowego inżyniera kontraktu.
To jeden z wielu projektów unijnych, w których uczestniczy PM Group Polska. Aktualnie firma realizuje trzynaście kontraktów publicznych o łącznej wartości ponad 580 milionów euro. Miedzy innymi w konsorcjum z firmą Ekocentrum zarządza kończącymi się w przyszłym roku sześcioma kontraktami w ramach projektu Oczyszczanie Ścieków i Dostawa Wody dla Miasta Poznania. W Brzegu - podobnie jak w przypadku Jeleniej Góry - PM Group jest na etapie opracowania raportu końcowego, dotyczącego rozbudowy oczyszczalni ścieków i sieci wodno-kanalizacyjnej. Nowy system objął cały powiat brzeski, a celem inwestycji jest ochrona zlewni rzeki Oławy oraz ujęcia wody dla Wrocławia. Konsorcjum PM Group i Ekocentrum uczestniczy także w jednym z największych projektów unijnych w Polsce z budżetem o wartości 180 milionów euro, który ma poprawić warunki gospodarki wodno-ściekowej na terenie 22 gmin w dorzeczu rzeki Parsęta. Jako inżynier kontraktu PM Group nadzoruje jeszcze realizację dwóch projektów związanych z budową i renowacją sieci kanalizacyjnej w Krakowie. Wartość kontraktów na roboty budowlane wynosi tam ponad 56 milionów euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej