3,6 mld na rozbudowę wodociągów i kanalizacji w polskich miastach

2017-11-27 16:04
Modernizacja kanalizacji
Autor: Urząd Miasta Warszawa

Największe inwestycje będą realizowane w Warszawie, Poznaniu, Radomiu, Lublinie i we Wrocławiu, ale na liście jest też wiele mniejszych miast – w sumie aż 31. Do końca 2017 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisze umowy na ponad 1,8 mld zł dofinansowania projektu z Unii Europejskiej.

Dotychczas 12 miast podpisało umowy na rozbudowę wodociągów i kanalizacji, kolejnych 19 ma dopełnić formalności do końca tego roku. W sumie 31 miast otrzyma ponad 1,8 mld zł wsparcia, a za całe przedsięwzięcie przyjdzie zapłacić przeszło 3,6 mld zł.

Miliard na rozbudowę wodociągów i kanalizacji w stolicy

W Warszawie modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej będzie miała największy rozmach. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) otrzymało od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki ponad 637 mln zł dofinansowania. Cała inwestycja będzie kosztowała miliard. W ramach tej fazy inwestycji planuje się wykonanie 42 zadań, z czego 33 to rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnych. Szacuje się, że dzięki temu możliwe będzie podłączenie do sieci kanalizacyjnej 5,7 tys. mieszkańców, a do wodociągu 6,72 tys. Powstaną też trzy kolektory tranzytowo-retencyjnyjne: Wiślany, Mokotowski-bis oraz Lindego-bis, o łącznej długości ok. 17 km. Będą w nich gromadzone ścieki np. podczas ulew, które następnie trafią do oczyszczalni. Dzięki temu ulice nie będą zalewane w czasie gwałtownych opadów. MPWiK zainwestuje także w odnawialne źródła energii. W Zakładzie Północnym w Wieliszewie oraz w oczyszczalniach Czajka i Południe zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Ponadto w Czajce planowane jest także uruchomienie stacji tankowania biogazu. Przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie Warszawy, Pruszkowa i Serocka.
Przypomnijmy, że we wcześniejszych etapach projektu powstały nowoczesne stacje uzdatniania, dlatego dziś mieszkańcy Warszawy mogą swobodnie korzystać z warszawskiej kranówki. Aktualnie w stolicy, podobnie jak w innych stolicach europejskich, oczyszczane są wszystkie ścieki komunalne, a to dzięki uruchomieniu rozbudowanej i zmodernizowanej oczyszczalni ścieków Czajka.

241 mln zł unijnego wsparcia dla Poznania

Projekt uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Poznaniu, Swarzędzu, Luboniu, Mosinie i Czerwonaku wart jest blisko 473 mln. W miejscowościach tych zostanie rozbudowany system kanalizacji sanitarnej, który umożliwi przyłączenie 10 207 nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej, zapewnieni dostawy wody pitnej odpowiedniej jakości i poprawi funkcjonowanie sieci wodociągowej.

Czytaj więcej na temat inwestycji w Poznaniu>>

Modernizacja i rozbudowa sieci wodno-ściekowej w Radomiu

Z kolei Wodociągi Miejskie w Radomiu dostaną 192 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na modernizację i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Skorzysta na tym prawie trzy tysiące nowych użytkowników. Ten etap przedsięwzięcia będzie kosztował 372 mln zł.

Lublin również z dofinansowaniem na rozbudowę wodociągów i kanalizacji

Aż 138 mln zł dotacji na rozbudowę i modernizację systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków przy całkowitym koszcie szacowanym na 267 mln zł. Efektem inwestycji będzie przede wszystkim poprawa pracy oczyszczalni, ale również przyłączenie 3409 nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej oraz zapewnienie 754 osobom możliwości korzystania z ulepszonego zaopatrzenia w wodę.

We Wrocławiu ruszą inwestycje za 197 mln zł

Za rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia będzie odpowiadało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które na ten cel pozyskało 102 mln zł dofinansowania. Dzięki temu m.in. do sieci kanalizacyjnych podłączonych zostanie 2154 nowych osób, a 465 osób skorzysta z ulepszonego zaopatrzenia w wodę.

W Radomiu przybędzie trzy tysiące nowych użytkowników sieci wodociągowej i kanalizacyjnej

Radom otrzyma z NFOŚiGW 192 mln zł unijnej dotacji na gospodarkę wodno-ściekową. Tu inwestycja obejmie 2037 nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej, a 786 osób skorzysta z ulepszonego zaopatrzenia w wodę. To wszystko będzie możliwe dzięki budowie 32,1 km oraz modernizacji 68,5 km sieci kanalizacyjnej. Powstanie również 32,9 km sieci wodociągowej, natomiast 26,7 km będzie zmodernizowana. Planowana jest również budowa oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody oraz 13 km kanalizacji deszczowej.

W Kołobrzegu modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej będzie kosztowała 38 mln zł

Kołobrzeg otrzyma 20 mln zł dotacji unijnej. Inwestycja potrwa do końca 2020 r. Rozbudowa systemu odprowadzania ścieków i gospodarki osadowej spowoduje przyłączenie 202 nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej, a ponadto 75 osób będzie korzystało z ulepszonego zaopatrzenia w wodę. W ramach inwestycji planuje się zagospodarowanie osadów ściekowych na oczyszczalni ścieków w Korzyścienku, poprzez ich fermentację metanową powiązaną z produkcją energii elektrycznej.Pponadto planuje się budowę ok. 2 km i przebudowę ok. 2,7 km sieci kanalizacji sanitarnej, budowę ok. 0,3 km oraz przebudowę ok. 5,5 km sieci wodociągowej, wykonanie stacjonarnego i mobilnego systemu informatycznego klasy GIS (Geographical Information System) wspomagającego zarządzanie infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną.

Mniejsze inwestycje wodno-kanalizacyjne, bo o wartości poniżej 100 mln zł, planowane są w następujących miejscowościach: Jaworzno, Elbląg, Zielona Góra, Kielce, Bodzentyn, Bielsk Podlaski, Kraków, Międzyzdroje, Łomża, Żyrardów, Żnin, Kołobrzeg, Niepołomice, Bielsko-Biała, Słupsk, Stary Sącz, Jasło, Legnica, Głowno, Chorzów, Sochocin, Nasielsk, Cegłów, Glinojeck, Osieck, Łosice.

Ocena projektów zgłoszonych w ramach trzeciego konkursu unijnego trwa od marca 2017 r. Do Narodowego Funduszu wpłynęło 210 wniosków na kwotę 4,8 mld zł (wartość całkowita projektów – 9,3 mld zł), z czego po ocenie formalnej i merytorycznej pierwszego stopnia pozostało 162 wnioski na kwotę 4,2 mld zł. Obecnie trwa ocena ekspercka w obszarach: technicznym, finansowym i środowiskowym. Ponieważ początkowy budżet konkursu (2 mld zł) okazał się zbyt skromny w stosunku do potrzeb, instytucje zaangażowane we wdrażanie programu doprowadziły do zwiększenia dostępnych środków tak, aby wszystkim pozytywnie ocenionym projektom można było udzielić dofinansowania. Oznacza to, że w 2018 r. będzie podpisanych jeszcze ok. 100 umów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej