Ponad 241 mln zł na rozbudowę systemu kanalizacji. Gdzie?

2017-10-19 12:47
Kanalizacja
Autor: brak danych

Ta wielka ekologiczna inwestycja wchodzi już w szósty etap. Do końca 2023 roku tysiące nowych gospodarstw w Poznaniu i okolicach zostanie podłączonych do sieci kanalizacyjnej. Realizacja zadania możliwa jest dzięki unijnej dotacji w kwocie 241 mln zł. Całkowity koszt to aż 473 mln zł. Za wykonanie projektu odpowiedzialny jest poznański Aquanet.

Projekt będzie dofinansowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach. Pieniądze przeznaczone zostaną na VI już etap dużej inwestycji: uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dotację poznańskiej spółce Aquanet. W ramach zadania firma przebuduje również dwie oczyszczalnie ścieków komunalnych (Centralną i Lewobrzeżną) i zmodernizuje stację oczyszczania wody „Wiśniowa”. Inwestycja przewiduje również wprowadzenie inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi.

10 tysięcy nowych użytkowników zostanie przyłączonych do sieci kanalizacyjnej

Projekt składa się z wielu mniejszych inwestycji, które będą realizowane m.in. w Poznaniu, Swarzędzu, Luboniu, Mosinie i Czerwonaku. Dzięki rozbudowie systemu kanalizacji sanitarnej ponad 10 tysięcy nowych użytkowników zostanie przyłączonych do sieci. Przebudowanych zostanie 7 kilometrów sieci kanalizacyjnej i wybudowanych kolejnych 126 km. Ponadto planowane jest wybudowanie sieci wodociągowej długości 2,70 km. Dzięki temu będzie można przetwarzać znacznie więcej osadów. Ilość suchej masy komunalnych osadów ściekowych poddawanych procesom przetwarzania ma wynieść 14,3 tysięcy ton na rok.

Szósty etap budowy kanalizacji

Przedsięwzięcie spółki Aquanet to VI etap kompleksowego projektu realizowanego w ramach POIiŚ 2007-2013. Dotychczas (w ramach etapów I-V) wypłacono dofinansowanie w sumę ok. 440 mln zł, które zostały przeznaczone m.in. na budowę 200 km nowej kanalizacji i modernizację kolejnych 50 km. Dzięki wsparciu unijnemu zmodernizowano już trzy oczyszczalnie ścieków (Centralną, w Borówcu i w Mosinie) i stację uzdatniania wody w Mosinie. Wybudowano także 4 km sieci wodociągowej i dodatkowe 16 km poddano modernizacji. Projekt przyczynił się do podłączenia 35 788 nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej