Wzgórze Raduni: osiedle domów jednorodzinnych w okolicach Trójmiasta

2010-12-29 11:20
Osiedle Wzgórze Raduni
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.

Firma Archideon Development SA zakończy wkrótce pierwszy etap budowy osiedla Wzgórze Raduni. Domy powstają w Juszkowie (woj. pomorskie), na południowym zboczu wzniesienia, u stóp którego przepływa rzeka Radunia.

Okolica, w której budowane jest osiedle Wzgórza Raduni znajduje sie w odległości 2 km od obwodnicy Gdańska i 15 km od centrum miasta. Do osiedla prowadzą dwie drogi dojazdowe (z kierunku Straszyna oraz Juszkowa). Inwestor obiecuje również zadbać o rozwój osiedlowej infrastruktury. Docelowo powstanie układ dróg o łącznej długości 2 km, chodnik oraz do 40 miejsc parkingowych. Domy oraz cała infrastruktura osiedla będą oddane do użytku mieszkańców w tym samym czasie.

– Bardzo zależy nam, aby przyszli mieszkańcy Wzgórza Raduni od razu poczuli się jak u siebie. Osiedle powstało przede wszystkim z dbałością o ich potrzeby – mówi Leszek Kiwit, prezes zarządu Archideon Development SA. – Naszym celem była budowa przyjaznego osiedla, łączącego zalety mieszkania w mieście i na jego obrzeżach. Wierzę, że dobrze wywiązaliśmy się ze swojego zadania – dodaje Leszek Kiwit.

Architektura osiedla jest zróżnicowana. W ofercie znajduje się pięć modeli budynków, zarówno domy wolnostojące (o powierzchni około 220 m2), jak i w zabudowie bliźniaczej (każdy o powierzchni około 160 m2). Na części terenu, o największym nachyleniu wybudowane zostaną domy częściowo podpiwniczone. Docelowo osiedle będzie liczyć 91 domów.

Osiedle budowane jest z ekologicznych, naturalnych materiałów m.in. bloczków SILKA i YTONG. Inwestor zadbał również o wysoką jakość pozostałych użytych technologii. Dachy zostały pokryte dachówką ceramiczną. Użyto także tynków silikatowych w celu zachowania jak najlepszych właściwości ścian.

Osiedle domów jednorodzinnych w Juszkowie
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Docelowo osiedle Wzgórze Raduni liczyć będzie 91 domów

Teren osiedla został ogrodzony i podlega całodobowej ochronie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zamieszczenie wideodomofonów oraz możliwość zapewnienia monitoringu wideo. Inwestor podjął również niekonwencjonalne działania. Rozmieszczenie domów dopasowano do wyników badania przeprowadzonego przez specjalistkę od radiestezji. Technika ta pomaga uniknąć postawienia budynków na ciekach, uskokach czy też żyłach wodnych i dzięki temu wybrać najlepsze z tego punktu widzenia miejsca na wymurowanie domów.

Nowoczesne rozwiązania

Osiedle w Juszkowie wyposażone jest w nowoczesny system automatyki domowej Nexo® , za pomocą którego właściciel może sterować ogrzewaniem, oświetleniem, czy wideodomofonem. Do obsługi całego systemu służy panel dotykowy. Wykorzystanie możliwości systemu Nexo® pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej oraz grzewczej, a w konsekwencji koszty eksploatacji domu nawet o 25 proc.

Po instalacji dodatkowych opcji system wyręczy właścicieli również w podlewaniu ogrodu, umożliwi sterowanie scenami świetlnymi, włączy monitoring wideo, pozwoli zdalnie otwierać i zamykać bramy oraz okna.

Ciekawą propozycją jest także możliwość zdalnego zarządzania budynkiem poprzez SMS. Ta opcja przyda się podczas dłuższej nieobecności np. w podróży, aby na podstawie zapowiadanej prognozy pogody nastawić częstsze uruchamianie zraszacza ogrodu. Informację zwrotną od systemu mieszkańcy będą mogli otrzymywać również na telefon komórkowy.
W budynkach zastosowana będzie wentylacja mechaniczna, która składa się z centralnego wentylatora i regulacji nawiewu przez nawiewniki oraz kratki higrosterowane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej