Wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4

2012-02-07 15:04
Nowy wieżowiec w Warszawie: wmurowano kamień węgielny pod budowę Cosmopolitan Twarda 2/4
Autor: brak danych Biurowiec Cosmopolitan, ul. Twarda 2/4 (Warszawa) 

Wysoki na 160 metrów wieżowiec projektu Helmuta Jahna wyrasta w samym centrum Warszawy, przy ul. Twardej. W budynku Cosmopolitan Twarda 2/4 powstaje 250 mieszkań z widokiem na panoramę stolicy, co jest chyba największą zaletą inwestycji. Sąsiadujący z Placem Grzybowskim wieżowiec, przyjmie pierwszych lokatorów pod koniec 2013 roku.

Drugim w kolejności nowym wysokościowcem stolicy będzie budowany w sąsiedztwie Placu Grzybowskiego wieżowiec Cosmopolitan. Realizowana przy ul. Twardej inwestycja, zamyka ciąg wieżowców w centrum Warszawy. W wysokim na 160 metrów obiekcie znajdą się mieszkania oraz lokale usługowe.

Przeczyatj również: Wmurowanie kamienia węgielnego pod wieżowiec Cosmopolitan. Zobacz zdjęcia >>

Cosmopolitan Twarda 2/4 - wieżowiec w sercu miasta

W ścisłym centrum Warszawy, przy ul. Twardej z dnia na dzień rośnie wieżowiec. Obiekt będą tworzyły trzy bryły. Punkt centralny inwestycji to wieża mieszkalna, która będzie wznosić się nad tzw. czterokondygnacyjnym podium, w którym przewidziano sklepy, restaurację oraz powierzchnię biurową. W ramach inwestycji zostanie wybudowany mniejszy budynek przeznaczony na kawiarnie, galerie, a także biura. Ta część zabudowy zostanie połączona z podium szklanym dachem. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstanie tu przestrzeń publiczna. Na kondygnacjach 8-33 wieży mieszkalnej będzie 208 apartamentów, po 8 na każym z pięter. Im wyżej, tym mieszkań będzie mniej, a ich metraże będą rosnąć. Na poziomach 34-37 zostaną wybudowane 24 mieszkania, na każdym piętrze będzie ich po 6. Na piętrach 38-40 zaprojektowane zostało 12 mieszkań, po 4 na każdym z pięter, a na kondygnacjach 41-42 przewidziane są 4 apartamenty. Na ostatnich, położonych najwyżej, poziomach budynku - 43 i 44 powstaną dwa wyjątkowe, dwupoziomowe penthouse'y z tarasami. Ich atutem będzie trudniej osiągalny z innego poziomu budynku widok na panoramę Warszawy.

Garaż podziemny i parking dla mieszkańców

W apartamentowcu powstanie czteropoziomowy parking podziemny na 262 miejsca postojowe. Do każdego z 232 apartamentów z poziomów 8-37 będzie przyporządkowane jedno miejsce w podziemnym garażu , pozostałe 18 apartamentów dostaną do dyspozycji 30 miejsc. Kryty wjazd na parking będzie usytuowany od strony budynku biurowego, wzdłuż wschodniej strony działki.

Wnętrza wysokościowca w różnej stylistyce

Wnętrza mieszkań zostaną zaaranżowane w różnej stylistyce, trzy dość odmienne aranżacje stworzone będą przez trzy różne pracownie architektoniczne. Na terenie inwestycji zostanie wybudowany fitness oraz business club. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w grudniu 2013 roku.

Helmut Jahn - autorem wieżowca

Cosmopolitan Twarda 2/4 będzie budynkiem o minimalistycznej architekturze autorstwa światowej sławy architekta - Helmuta Jahna. Warszawski apartamentowiec to jego pierwsza realizacja w Polsce. Helmut Jahn zaprojektował budynek odznaczający się ponadczasową prostotą, o wzorcowej jakości. W kontrapunkcie do Pałacu Kultury i Nauki oraz jego najbliższego sąsiedztwa, wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4 wraz z wysoką zabudową w postaci Warsaw Financial Center i hotelu InterContinental, stworzy drugi najbardziej przyciągający i rozpoznawalny, unikalny i zwarty fragment centrum Warszawy.

Niekonwencjonalne zastosowanie szkła

Na pokrycie fasady budynku wybrano szkło o różnej fakturze i wyglądzie – gładkie lub z nadrukiem (frytowane), które stworzy elewację o zmiennym stopniu przezroczystości. Dzięki temu budynek będzie solidny a jednocześnie lekki - barwny, ale stonowany. Zmienne właściwości fasady będą tworzyły niecodzienny spektakl. Dzięki niekonwencjonalnemu zastosowaniu szkła będzie się maksymalizować dostęp do światła naturalnego i widoków Warszawy, co jest największym udogodnieniem i zaletą, jaką może zaoferować budynek wysokościowy. Kierując się tą myślą, Helmut Jahn wprowadził rozwiązanie, polegające na zastosowaniu otwieranych okien wykuszowych, które będą wychodziły poza bryłę budynku. Jest to udogodnienie, które wybiega daleko poza standard przyjęty dla wysokich budynków apartamentowych.

Bezpośrednio nad podium budynek będzie miał charakterystyczne nadwieszenie, rozpoczynające się 17,5 m nad ziemią i kończące na poziomie 32 m. Powstanie ono między czwartą i ósmą kondygnacją. W zamyśle projektowym zabieg ten ukaże odmienne funkcje każdej z części inwestycji, co nada budynkowi wyjątkową lekkość. Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest spółka Tacit Development Polska. Budowa kompleksu przy Twardej znajduje się obecnie na etapie poziomu 0.

Dane obiektu

Cosmopolitan Twarda 2/4 (RT-Warsaw , Twarda Tower)

Nazwa: Cosmopolitan Twarda 2/4
Lokalizacja: ul. Twarda 2/4, Warszawa (woj. mazowieckie)
Liczba apartamentów: 250
Liczba pięter: 44
Powierzchnia całkowita: 53 tys. m2
Kubatura: 30 tys. m2

Realizacja: 2010-2013
Stan inwestycji: w trakcie realizacji

Inwestor: Tracit Development Polska
Projekt architektoniczny: Helmut Jahn
Współpraca projektowa: Epstein
Generalny wykonawca: Hochtief Polska

Czytaj więcej