Warszawska pasteloza. Zobacz termomodernizacje bloków z PRL i kolorowe fasady stołecznych osiedli

2024-04-03 17:04

Choć dziś na blokach z wielkiej płyty nie maluje się już piramid, lasów i wymyślnych esów-floresów, wciąż mamy w przestrzeni miejskiej całe mnóstwo pastelowych lub jaskrawych budynków obłożonych styropianem. Niektóre wcale nie powstały w PRL-u, a znacznie później. Zebraliśmy najbardziej wyróżniające się przykłady warszawskiej pastelozy.

Spis treści

  1. Pasteloza w Warszawie - nie tylko bloki z PRL-u
  2. Zaspa, Retkinia - mistrzami termomodernizacji czasów transformacji są Gdańsk i Łódź
Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Pasteloza w Warszawie - nie tylko bloki z PRL-u

Pasteloza, ale i jaskrawoza to zjawisko, co do którego mamy w kraju coraz większą świadomość i które - całe szczęście - jest obecnie w odwrocie. Pastele i kolory dziś zarezerwowane dla manicure'u hybrydowego w okresie wiosennym i wielkanocnym, w okresie boomu termomodernizacyjnego wczesnych lat 2000. ozdabiały kolejne bloki, odsyłając w zapomnienie szaroburą, źle się kojarzącą wielką płytę. Kolor lądował też na nowobudowane budynki - postmodernistyczne, ironizujące formą osiedla, ale i budynki o prostszych formach. Świetnym przykładem jest zabudowa ul. Belgradzkiej w Warszawie.

Zobacz także: Warszawskie budynki, którym przydałoby się porządne mycie. Nie tylko Pałac Kultury!

Tak jak kiedyś mieliśmy dość szarości, tak dziś mamy dość kolorów. Obecnie większość bloków maluje się na bezpieczne połączenie bieli i szarości - możliwe zatem, że wkrótce historia zatoczy koło, a kolory wrócą na elewacje, by ożywić przestrzeń.

Zaspa, Retkinia - mistrzami termomodernizacji czasów transformacji są Gdańsk i Łódź

Mimo że w Warszawie przykładów na pastelozę nie brakuje, blednie ona w porównaniu do takich Pastelowych Potęg jak gdańskie osiedle Zaspa czy łódzka Retkinia. Tutaj fasady zdobią potężne piramidy oświetlane bezlitosnym, egipskim słońcem; przechadzają się po nich gargantuiczne biedronki czy żyrafy, goszczą tęcze oraz tulipany.

Na drugim końcu galaktyki, na krakowskim Kozłówku, bloki z PRL-u ozdobiono estetycznymi ptasimi muralami - każdy budynek zdobi inny ptak. Z kolei pod koniec 2023 roku Mazowiecki Instytut Kultury wydał edukacyjną grę komputerową "Bloki" - osadzony na osiedlu Służew nad Dolinką symulator pozwala wcielić się w zarządcę bloku, którego zadaniem jest m.in. jak najlepsze pomalowanie elewacji.

Zobacz także: Bloki w PRL to nie tylko wielka płyta. 9 najpiękniejszych z nich

Czytaj więcej