Stary spichlerz w nowej funkcji

2009-09-09 16:31
W XIX-wiecznym spichlerzu powstało 30 mieszkań
Autor: Andrzej Marczuk

Lofty mieszkalne w dawnym budynku XIX-wiecznego spichlerza są już gotowe. Projekt adaptacji zabytkowego obiektu na cele mieszkalne opracowali architekci z pracowni Medusa Group.

Kwartał zabudowy pomiędzy ulicami Zawiszy Czarnego, Kazimierza Wielkiego, Zygmunta Starego i Kościuszki w Gliwicach to dawny zespół budynków koszarowych. W 1895 roku powstała tam baza pruskiej jednostki wojskowej. Od kilkunastu lat trwało odsprzedawanie mienia wojskowego. W zabytkowych budynkach ma swoją siedzibę już Sąd okręgowy, biblioteka miejska. W 2006 r. część terenu wykupił prywatny deweloper - Wektor Inwestycje z myślą o wybudowaniu kompleksu mieszkalnego.

10 września br. odbyło sie uroczyste otwarcie spichlerza. Na czterech kondygnacjach powstało 30 mieszkań o powierzchni od 80 mkw do 300 mkw. Uzupełnieniem funkcji mieszkalnej jest część usługowa, usytuowana na parterze. Znajdą się tutaj lokale usługowe, butiki, restauracja. Przyszli mieszkańcy będą mogli zaaranżować niemal dowolnie przestrzeń swojego lokalu wykorzystując zaproponowane przez architektów drewniane słupy. Wydzielają one w obrębie każdego lokalu sypialnie, pokój dzienny, kuchnię z jadalnia, pokój kąpielowy z sauną i WC, garderobę oraz przedpokój. Cały obiekt posiada wielowarstwowe stropy, wsparte na oryginalnych belkach i słupach z zastrzałem. Pozostawiono nieotynkowane ceglane ściany oraz elementy dawnego spichlerza jak urządzenia do zsypu ziarna i znaczniki miar.

Lofty mieszkalne
Autor: Andrzej Marczuk Przestronne wnętrza czekają na przyszłych mieszkańców

Zachowano klatkę schodową ze wspornikowymi schodami granitowymi i stare wielopodziałowe okna. Nowe okna zostały wstawione za starymi, tak by poprawić ochronę cieplną i akustyczną zarazem bez zmiany wyglądu elewacji. Cegła na fasadzie została starannie odczyszczona. Do pierwotnej bryły budynku dobudowano od strony frontowej dwie zewnętrzne klatki schodowe.

Wzdłuż zachodniej ściany spichlerza usytuowany będzie parterowy budynek z garażami dla mieszkańców loftów. Znajdzie się w nim 19 stanowisk postojowych. Obiekt wybudowany będzie w technologii murowej i wykończony cegłą klinkierową. Na terenie inwestycji zaplanowano także ogólnodostępne miejsca postojowe.

Lofty mieszklane
Autor: Andrzej Marczuk Drewniane słupy podtrzymują konstrukcję dachu


Obok spichlerza deweloper zakończył także drugą inwestycję - Królewskie Domy. Powstało 15 budynków mieszkalnych na bazie dawnych obiektów koszarowych (w dawnych stajniach i magazynach). Charakterystyczny wygląd zawdzięczają starej, czerwonej cegle i elementom pruskiego muru. W przyszłości deweloper planuje także zaadaptować zabytkowy budynek starej piekarni, znajdujący się po wschodniej stronie spichlerza na lofty mieszkalne położone na górnej kondygnacji obiektu oraz lofty usługowe w przyziemiu. Łącznie przewidzianych jest 11 odrębnych lokali. W fazie przygotowań jest także projekt budowy dwóch apartamentowców.

Czytaj więcej