Pierwsza łopata wbita - osiedle Saska Kępa

2009-10-29 10:00
Pierwsza łopata wbita - osiedle Saska Kępa
Autor: Emilia Wiśniewska

Wczoraj uroczyście rozpoczęto budowę osiedla o nazwie Saska Kępa. Inwestor, firma Dom Development, zaczyna budowę ze środków własnych.

Osiedle Saska Kępa to największy projekt mieszkaniowy firmy Dom Development.

- Bardzo uważnie monitorujemy rynek mieszkaniowy i uznaliśmy, że obserwowane przez nas od jakiegoś czasu ożywienie daje nam podstawy do decyzji o rozpoczęciu budowy oraz sprzedaży osiedla Saska Kępa. Nasz optymizm wzmacniają osiągane przez nas wyniki sprzedaży – w samym trzecim kwartale sprzedaliśmy, w ujęciu netto, ponad 200 mieszkań, czyli o blisko 30% więcej niż w drugim kwartale. Początek czwartego kwartału pokazuje, że pozytywne tendencje w sprzedaży utrzymują się i spodziewamy się, że utrzymają się także w dłuższym okresie. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu pierwszego etapu właśnie projektu osiedla Saska Kępa. Jest to największa obecnie inwestycja mieszkaniowa w stolicy realizowana po głośnym spowolnieniu w naszej branży. Uruchomienie inwestycji Osiedla Saska Kępa to kolejny krok w realizacji naszej strategii, zakładającej wykorzystanie obecnej sytuacji rynkowej do zwiększenia naszych udziałów rynkowych - powiedział Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development SA

Jarosław Szanajca, Prezes Dom Development
Autor: Emilia Wiśniewska Jarosław Szanajca - prezes Dom Development

Równiez burmistrz dzielnicy Praga Południe wyraził swoje zadowolenie z nowej inwestycji. Wspomniał także, że władze dzielnicy też inwestują. Praga zmienia się i powoli przestaje być "tą gorszą" dzielnicą. Wymienione zostały takie inwestycje jak Stadion Narodowy i II linia metra
Osiedle Saska Kępa to kolejna inwestycja, która odmieni spojrzenie na Pragę i jej bliskie sąsiedztwo.
Realizacja oiedla rozpocznie się od etapu położonego najbliżej ulicy Bora-Komorowskiego, w którym zaplanowano 4 budynki, obejmujące łącznie 470 mieszkań.
Etap I inwestycji będzie przebiegał w dwóch fazach: w pierwszej powstaną 3 budynki z 325 mieszkaniami, a w drugiej, (której rozpoczęcie planowane jest na koniec maja 2010 r.) powstanie czwarty i ostatni budynek tego etapu ze 145 mieszkaniami. Przekazanie do użytku pierwszej fazy I etapu zaplanowano na początek III kwartału 2011 r., natomiast mieszkania budowane w ramach drugiej fazy zostaną przekazane w IV kwartale 2011 roku.

Powierzchnie mieszkań w I etapie wahają się od 38 m2 do 131 m2. Ich przedział cenowy kształtuje się od 6100 zł/m2 do 11 000 zł/m2. Pod wszystkimi budynkami I etapu znajdzie się 2-poziomowa hala garażowa, w której przewidziano: 377 miejsc pojedynczych (29 100 zł za miejsce), 66 miejsc pojedynczych ze schowkiem (33 000 zł), 41 miejsc rodzinnych (39 000 zł) oraz 20 miejsc rodzinnych ze schowkiem (43 000 zł). Na osiedlu zaplanowano 128 komórek lokatorskich zlokalizowanych w garażu podziemnym oraz w budynkach mieszkalnych, w cenie 9000 zł.

Tomasz Kucharski, Burmistrz dzielnicy Praga-Południe
Autor: Emilia Wiśniewska Tomasz Kucharski - Burmistrz dzielnicy Praga-Południe
Pierwsza łopata wbita - osiedle Saska Kępa
Autor: Emilia Wiśniewska Panowie ochoczo przystąpili do łopat. Od lewej: Jan Mikołuszko - prezes firmy Unibep, Tomasz Kucharski - Burmistrz dzielnicy Praga-Południe, Jarosław Szanajca - prezes Dom Development, Jacek Orkisz - dyrektor Działu Inwestycji Dom Development
Plac budowy osiedla Saska Kępa
Autor: Emilia Wiśniewska Generalnym wykonawcą osiedla Saska Kępa będzie firma Unibep. Wraz z wbiciem pierwszej łopaty do pracy ruszyły także pierwsze koparki.

Osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię Hermanowicz Rewski Architekci, natomiast jego generalnym wykonawcą jest firma Unibep SA.
Osiedle Saska Kępa zostanie zbudowane na 6,5 hektarowej działce w kształcie trójkąta, na której powstanie łącznie 1585 mieszkań w 11 budynkach o wysokości od VII - XIV kondygnacji.
W bliskim sąsiedztwie osiedla znajduje się naturalne jezioro o powierzchni około 2 hektarów, które Dom Development oczyści i dostosuje do potrzeb rekreacyjnych nowego osiedla i obecnych mieszkańców tej okolicy. W części centralnej osiedla powstanie las.

Czytaj więcej