Piękna i bestia

2009-01-22 15:36
Mokotowska 59
Autor: Orco Property Group Widok kamienicy od strony dziedzińca

Nowa fasada odmieniła całkowicie wygląd budynku. Za sprawą Orco Property Group stara zniszczona drukarnia przekształciła się w elegancką reprezentacyjną kamienicę.

Kamienica Mokotowska 59 w Warszawie wpisuje się w otoczenie pozostałych zabytkowych budowli, również kamienic, a także luksusowych rezydencji, ambasad o eklektycznej architekturze. Projekt budynku jest nowoczesny, wyróżnia się klasyczną linią, prostotą, ale jednocześnie, dzięki wielu elementom użytych do wykończenia elewacji, nawiązuje do czasów świetności przedwojennej Warszawy.
“Projektując nową fasadę staraliśmy się dopasować do klimatu i stylu ulicy Mokotowskiej. Zależało nam by nowoczesna bryła współgrała przede wszystkim z sąsiednimi budynkami - zarówno z perełką architektoniczną Rodryga Mroczkowskiego przy ul. Mokotowskiej 57 zbudowaną w stylu eklektycznym, jak i z secesyjnym budynkiem przy ulicy Mokotowskiej 61. Dlatego też fasada kamienicy przy Mokotowskiej 59 łączy elementy klasyczne i nowoczesne – budynek ma prostą klasyczną linię i nowoczesne wykończenia ze szkła i metalu”. – powiedział Douglas Noble, dyrektor generalny ORCO w Polsce.
Elewacja zewnętrzna kamienicy została wykonana z piaskowca, natomiast od strony dziedzińca do wykończenia użyto tynku weneckiego. Okna kamienicy zostały głęboko osadzone, ściana frontowa jest pogrubiona. Dodatkowo zastosowano różną wielkość płyt kamiennych, a także odmienne typy powierzchni kamienia. Wszystko razem ukazuje spokojną grę światłocieni, bardzo ładnie komponuje się z tą historyczną częścią miasta. Także lobby wykonane w stylu art deco nawiązuje do lat dwudziestych poprzedniego stulecia.

Podczas modernizacji obiektu wyzwaniem stało się przywrócenie stateczności konstrukcyjnej kamienicy. Ponieważ zastosowane przez poprzednich budowniczych różne materiały budowlane, mogły powodować niestabilność konstrukcji. Dlatego potrzebna była wymiana części materiałów w większości ścian. Wzmocnieniom musiały ulec także fundamenty istniejącego budynku, wszystkie węzły konstrukcyjne oraz fragmenty stropów, dlatego też koszty poniesione przy rewitalizacji tego budynku były wyższe, a czas na to potrzebny na ukończenie znacznie dłuższy niż w przypadku postawienia wybudowania go od początku.
Kamienica, w porównaniu do tej sprzed remontu, jest o dwa piętra wyższa i pełni zupełnie inną funkcję. Nie istnieje już, zbudowana w stylu lat 60.-70., drukarnia.

W budynku znajduje się 14 apartamentów o powierzchni od 58 m2 do 240 m2 oraz o wysokości ponad 3 m. Co ciekawe, wyposażenie i wykończenie apartamentów obejmuje nie tylko podłogi, ściany, szafy wnękowe w przedpokojach i pełne wyposażenie łazienek wraz z oświetleniem, ale także szafki kuchenne oraz sprzęt AGD. Apartamenty zostały zaprojektowane w dwóch wersjach – klasycznej i nowoczesnej. Do wyboru dla nowych mieszkańców. Dla wygody użytkowników wprowadzono, stosowany już praktycznie regularnie, system zarządzania funkcjami mieszkania, który zwiększa bezpieczeństwo, a także zapewnia bardziej efektywne wykorzystywanie energii. Do dyspozycji przyszłych lokatorów jest także parking z dwupoziomową platformą.
Obecnie trwają prace wykończeniowe, jednak w niedługim czasie do budynku będą zapraszani klienci. Kamienica przy Mokotowskiej 59 ma być oddana do użytku pod koniec lutego 2009 r.
Magazyn "Apartamenty i Mieszkania" wspólnie z firmą Barlinek SA nagrodził w tym roku najlepsze apartamenty pokazowe w konkursie “Kryształowe Apartamenty”. Nagrodę główną otrzymała firma Orco Property Group za apartament pokazowy właśnie w inwestycji Mokotowska 59 – za elegancki i nowoczesny styl apartamentu zaprojektowanego przez Katarzynę Czapską.

Czytaj więcej