Osiedle domów na wyspie. Wyjątkowy projekt warszawskich architektów

2024-06-02 9:30

Osiedle 20 domów jednorodzinnych o powierzchni od 200 do 250 m² powstanie na wyspie jeziorze Kalwa, między Olsztynem a Szczytnem. Na wyspę można się dostać jedynie wąską groblą z drogą dojazdową. Za projekt domów nie tylko na wakacje odpowiadają architekci z warszawskiej pracowni Exterio.

Spis treści

  1. Projekt w miejscu wyjątkowym
  2. 20 działek i 20 domów o powierzchni od 200 do 250 m²
  3. W nawiązaniu do tradycji Warmii
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

- Nie często zdarza się nam projektować osiedle na działce, która w całości jest wyspą, w dodatku położoną na tak atrakcyjnym przyrodniczo obszarze, jak Pojezierze Mazurskie - mówi architekt Marcin Klukowski, współwłaściciel warszawskiej pracowni Exterio.

Projekt w miejscu wyjątkowym

Wyspa, na której powstanie osiedle domów znajduje się na urokliwym jeziorze Kalwa w pobliżu Pasymia. Z lądem łączy ją grobla z drogą dojazdową, więc dostęp na wyspę nie jest utrudniony.

Inwestycja zakłada budowę nie tylko domów. Powstanie tu również ogólnodostępna plaża, pomost, przystań dla łodzi, a nawet wypożyczania sprzętu wodnego.

20 działek i 20 domów o powierzchni od 200 do 250 m²

W skład kompleksu wejdzie 20 domów o powierzchni od 200 do 250 m². Większość domów będzie miała swój własny dostęp do jeziora. Wszystkie natomiast będą miały na nie widok.

Domy zaprojektowano na planie prostokąta. Widziane z lotu ptaka promieniście rozchodzą się od środka wyspy do jej brzegów. Połączy je wewnętrzna droga jednokierunkowa z dojazdem do każdej posesji. Powierzchnia terenu objętego projektem to 48 450 m².

W nawiązaniu do tradycji Warmii

Budynki architekturą nawiązywać mają do tradycyjnej zabudowy Warmii, stąd charakterystyczne dla tego regionu dwuspadowe dachy pokryte ceramiczną dachówką, na elewacjach czerwona cegła i drewno.

Nowoczesnym elementem domów będą natomiast duże przeszklenia, szczególnie efektowne w ścianach szczytowych. Poszczególne funkcje w budynkach rozmieszczono w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy widok na jezioro, nawet z głębi domów. Stąd zaprojektowanie dwukondygnacyjnych przestrzeni wspólnych z antresolami za całkowicie przeszklonymi ścianami, które otwierają wnętrza na rozległą taflę wody.

Projekt przewiduje zachowanie istniejącego na wyspie drzewostanu. Aktualnie inwestycja jest na pierwszym etapie procedowania formalności, w tym pozwolenia na budowę.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej