Osiedle domów ekologicznych powstaje w Zaborówku

2008-07-29 18:17
osiedle Zaborówek
Autor: brak danych

Osiedle domów ekologicznych Zaborówek powstanie w gminie Leszno, około 26 km od centrum Warszawy, w niewielkiej odległości od Puszczy Kampinoskiej.

Kompleks 22 domów wolno stojących oraz bliźniaków powstanie na powierzchni około 2 hektarów. Jest to pierwsza inwestycja firmy Lagun Bau w Polsce.

Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy.W pierwszym etapie powstanie 10 domów bliźniaczych połączonych garażami oraz 2 jednorodzinne, wszystke w czterech wariantach. Obiekty zaprojektowano w technologii tradycyjnej połączonej z najnowocześniejszymi energooszczędnymi rozwiązaniami, które zminimalizują zużycie energii. 
W każdym z budynków będą trzy sypialnie, duży salon, kuchnia ze spiżarnią, dwie łazienki, dwie garderoby, pomieszczenie gospodarcze, oraz dodatkowo garaż. Powierzchnia budynków wyniesie 170 m2, każdy. Dodatkowe 100 m2 będzie można uzyskać, adaptując poddasze. Domy staną na działkach o powierzchni 750 do 1 200 m2. Projekt osiedla powstał w pracowni architektonicznej Malanowo z Sochaczewa.W drugim etapie powstanie 10 domów o powierzchniach użytkowych od 170 do 280 m2. Projekty domów są jeszcze dopracowywane.
Na terenie osiedla powstanie również część wspólna: tereny zieleni, mała architektura, plac zabaw dla dzieci oraz miejsce na grilla.
Inwestor i zarazem generalny wykonawca, Laguna Bau Polska, nie zakłada odgradzania poszczególnych posesji od siebie. Decyzja o zamknięciu osiedla będzie należała do mieszkańców.

Ciekawym elementem inwestycji jest zastosowanie energooszczędnych rozwiązań. Cały system ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej został zaprojektowany w kierunku minimalizacji kosztów eksploatacji i redukcji zanieczyszczeń. Największa część zapotrzebowania na ciepło czyli około 60% do 70% w skali rocznej pokrywa energia słoneczna pozyskiwana za pomocą wysokowydajnych modułów solarnych zamontowanych na dachach. Urządzenie będzie autorskim projektem inwestora. Oprócz kolektorów w budynkach zostanie zastosowane wodne ogrzewanie podłogowe.
Zakończenie pierwszego etapu inwestycji zaplanowano na III kwartał 2009. Wyłącznym agentem kompleksu jest firma Unia Nieruchomości.

lipiec 2008

Czytaj więcej