Nowe miasto na Parkowym Wzgórzu już tętni życiem

2007-05-23 15:20
Parkowe Wzgórze
Autor: brak danych

Do powstającego w podkrakowskich Mogilanach nowoczesnego osiedla domów jednorodzinnych i bliźniaków wprowadzili się już pierwsi mieszkańcy. Parkowe Wzgórze to największa w Małopolsce inwestycja w zakresie budownictwa jednorodzinnego. Pierwszy etap budowy potrwa do grudnia 2006 roku i obejmie 51 domów, z czego połowa została już sprzedana. Całość inwestycji zakończy się w 2009 roku i obejmie 150 domów.

Osiedle o łącznej powierzchni 15 ha powstaje na grzbiecie Góry Mogilańskiej - 14 km od centrum Krakowa, z dobrym dojazdem do Zakopanego. Mieszkańcy osiedla, położonego 400 m ponad poziomem morza, będą mogli na co dzień podziwiać panoramę Tatr i Beskidów. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest sąsiedztwo zespołu pałacowo-parkowego w Mogilanach.

Parkowe Wzgórze to oferta dla osób chcących zamieszkać poza miastem, a jednocześnie ceniących walory uporządkowanej i zorganizowanej przestrzeni. W zamyśle projektantów osiedle ma łączyć zalety domu jednorodzinnego dopasowanego do indywidualnych potrzeb właścicieli z komfortem mieszkania w nowoczesnym aprtamentowcu. Parkowe Wzgórze to pierwszy taki projekt w Krakowie i okolicach, gdzie na dużej powierzchni powstaje jednolita pod względem architektonicznym zabudowa jednorodzinna. Jednocześnie projektanci oferują przyszłym mieszkańcom nieograniczone możliwości w zakresie aranżacji wnętrz. Osiedle przystosowane jest do korzystania z systemu inteligentnego sterowania budynkiem, którym można zarządzać przez Internet z dowolnego miejsca na świecie.

Parkowe Wzgórze to osiedle wzorowane na nowoczesnym budownictwie podmiejskim charakterystycznym dla dużych metropolii zachodnich. Jest ogrodzone, monitorowane i stale chronione. Tereny wspólne o powierzchni 3 ha obejmują zadrzewione aleje spacerowe, alejki rowerowe, plac zabaw dla dzieci, rynek z fontanną, park ze stawem. Wszystkie te elementy będą sprzyjać tworzeniu się lokalnej społeczności.

Od czerwca 2005 roku na terenie osiedla można oglądać dom pokazowy. Budynek o powierzchni 245 m. kw jest kompletnie urządzony i wyposażony w system inteligentnego sterowania (oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, żaluzje, podlewanie ogrodu). Wszystkie domy w Parkowym Wzgórzu zaprojektowane są zgodnie z zasadą oddzielenia funkcji użytkowej i wypoczynkowej: na parterze znajduje się strefa dzienna z salonem, kuchnią, węzłem sanitarnym, częścią gospodarczą i garażem, natomiast na piętrze sypialnie z łazienkami i garderobami.
Budowa osiedla Parkowe Wzgórze rozpoczęła się w pod koniec 2004 roku i docelowo ma powstać tu 150 domów jednorodzinnych. Zakończenie budowy planowane jest w 2009 roku.

Budynki o powierzchni od 140 do 310 m. kw swoimi nazwami nawiązują do krakowskiej historii i tradycji. I tak, przyszli właściciele mogą zamieszkać w domu Wolskim, Tynieckim, Brackim, Zwierzynieckim czy Grodzkim.

Dodatkowe informacje:

1. Parkowe Wzgórze to wspólne przedsięwzięcie ING Real Estate i krakowskiej firmy dewelopersko-konsultingowej Terra Casa S.A., z którą ING stworzyło spółkę joint venture z 50 % udziałem.
2. Autorem projektu urbanistycznego i architektonicznego osiedla Parkowe Wzgórze jest warszawskie biuro JEMS Architekci.
3. Wartość inwestycji szacowana jest na 120 mln złotych.
4. Osiedle będzie składać się z domów wolnostojących i bliźniaczych na działkach od 380 do 1350 m. kw. Powierzchnie użytkowe domów (wraz z garażem) będą wynosić odpowiednio: 140, 160, 220, 245 i 310 m kw. Średnia cena za m.kw. wynosi ok. 4000 zł.
5. Technologia:

  • ekologiczne materiały budowlane: pustaki ceramiczne Porotherm, wełna mineralna, naturalny kamień, drewno i tynk mineralny na elewacjach, dachówka ceramiczna firmy Creaton
  • stolarka zewnętrzna drewniana
  • wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Czytaj więcej