Masdar City w budowie

2010-01-14 13:59
COP 14
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło

Pierwsze na świecie miasto bez emisji CO2 i wolne od odpadów jest już w początkowej fazie budowy.

Firmy Masdar i BASF już w sierpniu 2009 roku zawiązały strategiczne partnerstwo przy budowie Masdar City – pierwszego na świecie miasta wolnego od emisji dwutlenku węgla i odpadów.
Masdar to przedsiębiorstwo z siedzibą w mieście Abu Zabi zajmujące się produkcją energii odnawialnych i opracowaniem rozwiązań redukujących emisję CO2 z myślą o zrównoważonym rozwoju. Firma BASF otrzymała w projekcie status głównego dostawcy materiałów budowlanych i rozwiązań systemowych. Gdy powstanie Masdar City, producent z branży chemicznej będzie miał na miejscu własne biura.
Dzięki wielu innowacyjnym rozwiązaniom w obszarze zrównoważonego energowydajnego budownictwa, BASF w znacznej mierze przyczyni się do redukcji zużycia energii w Masdar City.
Zbudowane od zera miasto powstaje ok. 30 kilometrów od centrum Abu Zabi i znajduje się obecnie w pierwszej fazie budowy. Makieta tego prototypowego, niezwykłego miasta była jednym z eksponatów wystawy "Technologie dla ochrony klimatu" podczas Konferencji Klimatycznej COP 14, która odbyła się w 2008 roku w Poznaniu.

Czytaj więcej