Ceny mieszkań, kwiecień 2024. Najtaniej w Sosnowcu i Bytomiu, najdrożej w Warszawie

2024-04-12 15:59
Osiedle SOHO w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Ceny mieszkań, kwiecień 2024. Sprawdziliśmy, ile kosztują aktualnie mieszkania w dużych miastach Polski. Najtaniej jest w Sosnowcu, najdrożej w Warszawie. Po kilku miesiącach stabilizacji znów jest drożej! I to się nie zmieni. W II kwartale wzrośnie popyt przez program Mieszkanie na start. Na ceny będzie też mieć wpływ dyrektywa budynkowa. Zobaczcie te ceny.

Murator Remontuje: Przeróbki elektryczne dla każdego
Materiał sponsorowany

Jedynie w Łodzi ceny nieco spadły, ale to słaba pociecha, bo i tak metr kwadratowy kosztuje tu ok. 11 tys. zł. Wedle szacunków, w czerwcu ceny mieszkań w Warszawie miały średnio wynosić 14 tys. zł za metr kwadratowy, a tymczasem w kwietniu 2024 już skoczyły do 16 tys. Kraków czy Trójmiasto - podobnie - już przeskoczyły przewidywania analityków. Ceny metra są o ok. 1000 zł wyższe, niż prognozowano.

Czytaj też:

Ceny w górę? W kwietniu 2024 weszły nowe przepisy

Czy mieszkania drożeją tylko w Polsce?

Nie. Ceny nieruchomości mieszkaniowych w Unii Europejskiej w IV kw. 2023 r. wzrosły średnio o 0,2 proc., ale w strefie euro odnotowano 1,1 proc. spadku - podał właśnie Eurostat (dane za ostatni kwartał poprzedniego roku są na razie najświeższe). Największe spadki odnotowano w Luksemburgu, Niemczech i Finlandii. Największe wzrosty w Polsce, Bułgarii i Chorwacji. No właśnie, w Polsce. O ile?

  • w Polsce - 13 proc.
  • w Bułgarii - 10 proc.
  • w Chorwacji - 9,5 proc.

Co ciekawe, wiosną 2024 w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście jest stabilizacja cen, w Łodzi - niewielkie spadki, ale już w Warszawie, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ceny poszły w górę. Tak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny. pl.

Zobaczcie w naszej galerii ceny mieszkań w kwietniu 2024.

Wiosną 2024 nastąpił kolejny wzrost cen mieszkań w największych miastach Polski. W tym w GZM, czyli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jednak tu każde miasto rządzi się swoimi prawami. Wg danych Sonar.homepl, w Sosnowcu wystarczy nam niecałe 6 tys. na metr, a w najdroższych dzielnicach Katowic - ponad 10 tys. za metr. Za to w pobliskim Bytomiu metr kwadratowy mieszkania w kwietniu 2024 kosztuje zaledwie 4200 zł. Mocno skoczyły ceny w Żyrardowie, gdzie metr kosztuje już ponad 7 tys., choć analitycy zakładali, że będzie to 6900 zł. Tu od początku roku ceny wzrosły aż o 11 procent!

Zobacz, jak nie powinno się budować mieszkań

Czytaj więcej