Budownictwo z prefabrykatów wcale nie musi kojarzyć się z blokami z wielkiej płyty

2017-02-21 12:42
Budownictwo prefabrykowane
Autor: materiał prasowy

Bloki z wielkiej płyty to relikt epoki PRL, symbol kiepskiego budownictwa i szpetnych blokowisk. Do dziś koszmarnie brzydkie budynki z tamtego okresu "straszą" na niejednym osiedlu. Współczesna technologia prefabrykacji nie ma z tym nic wspólnego. Coraz częściej budujemy z prefabrykatów, tyle że w zupełnie innym wydaniu. Wśród powstających budynków można znaleźć naprawdę ciekawe i oryginalne obiekty. Poniżej prezentujemy przykładowe realizacje.

Sprzeczna 4
Autor: BBGK Architekci Projekt bloku z prefabrykatów Sprzeczna 4 powstał w pracowni BBGK Architekci

Powyżej nowoczesny blok z prefabrykatów żelbetowych, który powstał na warszawskiej Pradze przy ul. Sprzecznej 4. Ten kameralny, 7-kondygnacyjny budynek wybudowała firma Budizol. Wszystkie prefabrykaty żelbetowe potrzebne do jego wzniesienia powstały w fabryce Budizol we Włocławku. Są one efektywne energetycznie, co zapewnia wysoką izolację termiczną, akustyczną oraz odporność na wilgoć i zniszczenia. Zostały też wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz z dużą starannością.

Poniższe zdjęcia przedstawiają nowoczesne budynki wykonane w technologii prefabrykatów, zarówno żelbetowych, keramzytobetonowych, jak i drewnianych. Obiekty te powstały w Polsce i za granicą. Łączy je to, że wszystkie elementy prefabrykowane, z których zostały wzniesione budynki, wyprodukowały i dostarczyły na budowę firmy z Polski.

 

Blok z elementów prefabrykowanych w Częstochowie
Autor: Buszrem Budynek wielorodzinny przy ul. Bardowskiego 25B w Częstochowie wykonany w technologii prefabrykatów keramzytobetonowych. Za produkcję prefabrykatów, dostawę oraz montaż kompletnej bryły budynku odpowiedzialna była firma Buszrem.
Apartamentowiec z prefabrykatów drewnianych MultiComfort
Autor: MultiComfort Apartamentowiec w Warszawie wybudowany w technologii prefabrykatów drewnianych. Za produkcję elementów, ich dostawę i montaż odpowiedzialna była firma MultiComfort.
Budynek mieszkaniowy Gundingen w Sztokholmie
Autor: Pekabex Sp. z o.o. Obiekt mieszkaniowy Gundingen powstał w Sztokholmie. Do wybudowania budynku o powierzchni użytkowej ok. 2000 m² wykorzystano 1000 m³ betonu. Za produkcję prefabrykatów, ich dostawę oraz montaż kompletnej bryły budynku odpowiedzialna była firma Pekabex.
Budynki mieszkaniowe Duggregnet w Sztokholmie
Autor: Pekabex Sp. z o.o. Obiekt mieszkaniowy Duggregnet w Sztokholmie to kompleks czterech budynków mieszkalnych wybudowanych dla firmy Skanska Sverige AB. Produkcją, dostawą i montażem elementów prefabrykowanych zajęła sie firma Pekabex.

Poniżej firm z realizacji 15-piętrowego prefabrykowanego budynku wielorodzinnego Bohus 5. To inwestycja mieszkaniowa, która powstała w Malmö w Szwecji. Inwestorem była firma Midroc. Elementy prefabrykowane zostały zaprojektowane i wyprodukowane w zakładzie firmy Precon Polska, który mieści się w Jastrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej