Architektura świata. W Sztokholmie powstanie najwyższy na świecie wieżowiec z drewna

2013-06-27 17:44
Architektura świata. Pierwszy na świecie wieżowiec z drewna projektu C.F. Moller
Autor: www.dezeen.com Projekt biura architektonicznego C.F. Moller - 34-piętrowy budynek mieszkalny wykonany z drewna to wizja mieszkań przyszłości

Architekci z pracowni C.F. Moller zaprojektowali 34-piętrowy budynek mieszkalny, który praktycznie w całości zostanie wykonany z drewna. Wieżowiec powstanie w centrum Sztokholmu. Jedynie fundamenty będą betonowe. Główne elementy konstrukcji, takie jak podłogi, ściany, sufity, ramy okienne i klatki schodowe zostaną wykonane z drewna. Elewację wieżowca pokryje szkło.

Pierwszy na świecie wieżowiec z drewna. Projekt biura architektonicznego C.F. Moller

Architekci z pracowni C.F. Moller, w ramach konkursu zorganizowanego przez władze Sztokholmu na nowoczeny budynek mieszkalny, opracowali projekt najwyższego na świecie wieżowca o drewnianej konstrukcji. Jedynie fundamenty 34-piętrowego budynku zostaną wykonane z betonu. Drewniane będą podłogi, ściany, sufity, ramy okienne, windy i klatki schodowe. Elewacja wieżowca zostanie pokryta szkłem, a na najwyższych kondygnacjach będą rosły drzewa. Najwyższy na świecie wieżowiec z drewna ma powstać w 2023 roku.

Drewniane budynki są tańszym rozwiązaniem. Według architektów z pracowni C.F. Moller takie budowle to wizja przyszłości z tańszym, łatwiejszym w wykonaniu i bardziej ekologicznym budownictwem niż w przypadku budynków betonowych. Drewno jest materiałem lżejszym, w związku z tym jego transport jest mniej kosztowny. Dodatkowo produkcja drewna wytwarza mniejszą ilość CO2 niż wytwarzanie stali czy betonu.

Architektura świata. Pierwszy na świecie wieżowiec z drewna projektu C.F. Moller
Autor: www.dezeen.com Najwyższy na świecie wieżowiec z drewnianą konstrukcją powstanie w Sztokholmie. Budynek będzie miał 34-piętra. Elewacja pokryta zostanie szkłem. Na najwyższych kondygnacjach będą rosły drzewa
Czytaj więcej