Rewitalizacja fabryki kabli za unijne dotacje

2012-08-08 16:02
Centrum handlowe Stara Kablownia
Autor: www.starakablownia.pl centrum handlowe Stara Kablownia - wizualizacja

Jeszcze w 2012 roku na Śląsku zostanie wybudowane centrum handlowe Stara Kablownia. W ramach przedsięwzięcia zostanie przeprowadzona rewitalizacja fabryki kabli. Inwestor otrzymał unijne dotacje na realizację w kwocie ponad 30 mln złotych. Pożyczka została przyznana w ramach inicjatywy JESSICA.

W aglomeracji bielskiej w Czechowicach-Dziedzicach zostanie wybudowane centrum handlowe Stara Kablownia. Obiekt zostanie wybudowany na terenach, gdzie od 1927 roku działała fabryka kabli.

Zobacz również: Inicjatywa JESSICA – nowe podejście do rewitalizacji miast w Polsce

Rewitalizacja za unijne dotacje

Projekt oprócz stworzenia nowych funkcji zakłada rozbudowę fabryki kabli w postaci nowej dwukondygnacyjnej kubatury w formie szklanej bryły. Rewitalizacja hal obejmie 2,96 ha terenów poprzemysłowych i będzie możliwa dzięki pożyczce, którą inwestor - spółka B.J.G Nieruchomości otrzymał w ramach inicjatywy JESSICA. Przekazane unijne dotacje wynoszą 30,7 mln złotych, a wartość przedsięwzięcia to 76 mln złotych.

Centrum handlowe Stara kablownia

Centrum handlowe Stara Kablownia zostanie wybudowane przy ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach, w samym sercu miasta w pobliżu dworca PKP i PKS. Galeria będzie wielopoziomowym obiektem o powierzchni całkowitej 19 tys. m2. Centrum handlowe będzie miało liczne lokalne handlowo-usługowe, centrum rozrywki (kino, ośmiotorowa kręgielnia, klub muzyczny, bilard, sala koncertowo-teatralna) oraz przestrzeń gastronomiczną. Jedną z większych atrakcji kompleksu będzie własny browar. Obiekt będzie miał parking z monitoringiem na ponad 350 miejsc postojowych. Koncepcja architektoniczna budynku jest ściśle związana z historą miejsca. Projekt architektoniczny centrum został opracowany z wykorzystaniem postindustrialnego charakteru fabryki.

Nowe centrum handlowe na Śląsku

Nazwa: centrum handlowe Stara Kablownia
Lokalizacja: ul. Legionów, Czechowice-Dziedzice (woj. śląskie)
liczba kondygnacji: 5
liczba miejsc postojowych: ponad 350
pow. całkowita [m2]:19 tys.
pow. użytkowa [m2]: 14 tys.
Stan inwestycji: planowana
Realizacja: 2012

Inwestor: B.J.G. Nieruchomości
Projekt architektoniczny: pracownia ABM Tadeusz Kempa z Bielska-Białej
Generalny wykonawca: zostanie wybrany.

Inicjatywa JESSICA

Inicjatywa JESSICA jest narządziem finansowym, które daje możliwość wykorzystania funduszy strukturalnych w systemie zwrotnym. Fundusz powierniczy umożliwia przyznanie na preferencyjnych warunkach pożyczki i przyczynia się do szybszej realizacji inwestycji. W ramach wsparcia możliwa jest rewitalizacja obiektów poprzemysłowych, dzięki czemu tworzone są miejsca atrakcyjne kulturalnie lub gospodarczo. Inicjatywa została zainicjowana w lipcu 2010 roku, wraz z podpisaniem umowy pomiędzy Województwem Śląskim, a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Województwo Śląskie znajduje się w gronie pięciu województw, które zdecydowały się na wdrażanie inicjatywy JESSICA. Przypomnijmy, że umowa jest już drugą podpisaną w regionie. Pierwsza dotyczyła inwestycji "Rewitalizacja w Tychach - Pasaż kulturalny Andromeda".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej