Rewitalizacja fabryki kabli za unijne dotacje

2012-08-08 16:02
Centrum handlowe Stara Kablownia
Autor: www.starakablownia.pl centrum handlowe Stara Kablownia - wizualizacja

Jeszcze w 2012 roku na Śląsku zostanie wybudowane centrum handlowe Stara Kablownia. W ramach przedsięwzięcia zostanie przeprowadzona rewitalizacja fabryki kabli. Inwestor otrzymał unijne dotacje na realizację w kwocie ponad 30 mln złotych. Pożyczka została przyznana w ramach inicjatywy JESSICA.

W aglomeracji bielskiej w Czechowicach-Dziedzicach zostanie wybudowane centrum handlowe Stara Kablownia. Obiekt zostanie wybudowany na terenach, gdzie od 1927 roku działała fabryka kabli.

Zobacz również: Inicjatywa JESSICA – nowe podejście do rewitalizacji miast w Polsce

Rewitalizacja za unijne dotacje

Projekt oprócz stworzenia nowych funkcji zakłada rozbudowę fabryki kabli w postaci nowej dwukondygnacyjnej kubatury w formie szklanej bryły. Rewitalizacja hal obejmie 2,96 ha terenów poprzemysłowych i będzie możliwa dzięki pożyczce, którą inwestor - spółka B.J.G Nieruchomości otrzymał w ramach inicjatywy JESSICA. Przekazane unijne dotacje wynoszą 30,7 mln złotych, a wartość przedsięwzięcia to 76 mln złotych.

Centrum handlowe Stara kablownia

Centrum handlowe Stara Kablownia zostanie wybudowane przy ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach, w samym sercu miasta w pobliżu dworca PKP i PKS. Galeria będzie wielopoziomowym obiektem o powierzchni całkowitej 19 tys. m2. Centrum handlowe będzie miało liczne lokalne handlowo-usługowe, centrum rozrywki (kino, ośmiotorowa kręgielnia, klub muzyczny, bilard, sala koncertowo-teatralna) oraz przestrzeń gastronomiczną. Jedną z większych atrakcji kompleksu będzie własny browar. Obiekt będzie miał parking z monitoringiem na ponad 350 miejsc postojowych. Koncepcja architektoniczna budynku jest ściśle związana z historą miejsca. Projekt architektoniczny centrum został opracowany z wykorzystaniem postindustrialnego charakteru fabryki.

Nowe centrum handlowe na Śląsku

Nazwa: centrum handlowe Stara Kablownia
Lokalizacja: ul. Legionów, Czechowice-Dziedzice (woj. śląskie)
liczba kondygnacji: 5
liczba miejsc postojowych: ponad 350
pow. całkowita [m2]:19 tys.
pow. użytkowa [m2]: 14 tys.
Stan inwestycji: planowana
Realizacja: 2012

Inwestor: B.J.G. Nieruchomości
Projekt architektoniczny: pracownia ABM Tadeusz Kempa z Bielska-Białej
Generalny wykonawca: zostanie wybrany.

Inicjatywa JESSICA

Inicjatywa JESSICA jest narządziem finansowym, które daje możliwość wykorzystania funduszy strukturalnych w systemie zwrotnym. Fundusz powierniczy umożliwia przyznanie na preferencyjnych warunkach pożyczki i przyczynia się do szybszej realizacji inwestycji. W ramach wsparcia możliwa jest rewitalizacja obiektów poprzemysłowych, dzięki czemu tworzone są miejsca atrakcyjne kulturalnie lub gospodarczo. Inicjatywa została zainicjowana w lipcu 2010 roku, wraz z podpisaniem umowy pomiędzy Województwem Śląskim, a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Województwo Śląskie znajduje się w gronie pięciu województw, które zdecydowały się na wdrażanie inicjatywy JESSICA. Przypomnijmy, że umowa jest już drugą podpisaną w regionie. Pierwsza dotyczyła inwestycji "Rewitalizacja w Tychach - Pasaż kulturalny Andromeda".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej