Przetarg na Centrum Południowe

2007-05-24 12:21
przetarg na centrum południowe
Autor: brak danych

2 października 2006 roku miejska komisja przetargowa ujawniła chętnych do kupna najbardziej atrakcyjnego terenu we Wrocławiu-Centrum Południowego. Wśród zainteresowanych są dwaj polscy inwestorzy: LC Corp., Echo Investment, a także koncerny: węgierski TriGranit i hiszpańska Prasa.

Centrum Południowe ma stać się biznesowo-finansowym centrum miasta. Czymś w rodzaju nowojorskiego Manhattanu czy londyńskiego City. Można tu wznosić budynki o dowolnej wysokości i funkcji: pasaże handlowe, biura, banki, apartamenty, hotele i obiekty kultury. Tuż obok spółka Wrocław Nieruchomości Leszka Czarneckiego, najbogatszego wrocławianina i jednego z trzech najzamożniejszych Polaków, wznosi wielkie centrum handlowe Arkady Wrocławskie i zamierza wybudować najwyższy wieżowiec w Polsce: 203-metrowy Sky Tower. Czarnecki chce również kupić Centrum Południowe i postawić tu budynki podobne do Sky Tower, ale jego przedstawiciele nie chcą zdradzić szczegółów.
Echo Investment zapowiedziało, że jeżeli wygra przetarg to zbuduje miasto w mieście. Duża liczba biur, apartamentów, ogromna przestrzeń publiczna-to charakteryzuje plany tej firmy. Na dachach budynków powstaną oazy zieleni, a całość zostanie przykryta przeszklonym dachem. TriGranit Polska oferuje nam zintegrowane centrum biznesowo-kongresowe z ogromną przestrzenią publiczną. Ta węgierska korporacja jest jednym z największych deweloperów w Europie Środkowo-Wschodniej. Wybudowała już kilkadziesiąt centrów biznesowo-kongresowych, handlowych i rozrywkowych, hoteli i wieżowców m.in. w Budapeszcie, Bratysławie i Pradze. W Polsce postawili na razie centrum Silesia City Center w Katowicach. Wrocławski projekt zakłada również stworzenie miejsca upamiętniającego mszę świętą odprawioną przez Jana Pawła II w 1997 roku. Do przetargu stanęła także GP Investments, spółka powiązana z hiszpańskim potentatem na rynku nieruchomości - firmą Prasa. W Hiszpanii i Portugalii wybudowała ona ponad 40 tys. mieszkań oraz hotele i centra usługowo-rozrywkowe.

 Zwycięzcę przetargu poznamy do 12 października. Wybierze go komisja złożona z urzędników miejskich, w tym wiceprezydentów Wojciecha Adamskiego i Adama Grehla. Pod uwagę weźmie nie tylko pieniądze oferowane za grunt, ale także walory estetyczne, koncepcje architektoniczne i funkcjonalność całego kompleksu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej