Pasywny biurowiec Euro-Centrum w Katowicach. Kamień węgielny wmurowany

2012-04-26 13:30
Biurowiec Euro-Centrum. Wmurowanie kamienia węgielnego
Autor: Euro-Centrum SA Prezydent Katowic Piotr Uszok wmurowuje kamień węgielny

W Katowicach, na terenie Parku Naukowo-Technologicznego budowany jest pierwszy na Śląsku biurowiec pasywny. Władze województwa wmurowały kamień węgielny pod realizację. Inwestycja będzie przeznaczona przede wszystkim dla firm technologicznych, skupionych wokół poszanowania energii. Biurowiec zostanie wybudowany w 2013 roku.

W Katowicach, 24 kwietnia, na terenie Parku Naukowo-Technologicznego wmurowano kamień węgielny pod nowo budowany biurowiec pasywny Euro-Centrum, który będzie w pełni wydajny energetycznie.

Przeczytaj również: Biurowiec Alchemia w Gdańsku ma Precertyfikat LEED Platinum

Kamień węgielny pod biurowiec Euro-Centrum

Uroczystości wmurowania kamienia węgielnego dokonał prezydent Katowic, Piotr Uszok. W wydarzeniu uczestniczyli, m.in. marszałek województwa śląskiego, Adam Matuszewicz, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Roman Trzaskalik oraz prezes zarządu Katowickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Budus. By tradycji stało się zadość, w specjalnej grawerowanej tubie (kapusle czasu) prezes spółki Budus umieścił egzemplarz aktu wraz z kopią dziennika rozpoczęcia budowy. Po błogosławieństwie ks. Piotra Brząkalika sygnatariusze aktu erekcyjnego wmurowali tubę.

Biurowiec Eurocentrum

Inwestycja Euro-Centrum będzie pierwszym na Śląsku biurowcem pasywnym. Biurowiec będą tworzyły pomieszczenia administarcyjno-biurowe oraz zaplecze wystawienniczo-konferencyjne. Dodatkowo w budynku znajdą się laboratoria technologiczne, m.in. hale do badań na urządzeniach wielkogabarytowych o wysokości 9 metrów, laboratoria wewętrzne do testowania kolektorów słonecznych oraz innych sprzetów pomiarowych. Budynek pasywny o powierzchni ponad 6500 m2 będzie zużywał 10 razy mniej energii dzięki wykorzystaniu technologii energooszczędnych i odnawialnych żródeł energii - kolektory sloneczne, ogniwa fotowoltaiczne, system sond geotermalnych (50 metrów), pompy ciepła, okna pasywne, system odzyskiwania ciepła z rekuperatorem, żaluzje zewnętrzne, stropy BKT. Z nowego obiektu Euro-Centrum będą mogły korzystać firmy z branży technologicznej, prowadzące działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną. Priorytetowo traktowane będą przedsiębiorstwa o profilu związanym z OZE (odnawialne źródła energii).

Inwestycja o wartości 37 mln złotych realizowana jest w ramach projektu "Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanoawnia energii i jej odnawialnych źródeł". Przedsięwzięcie finansowane jest z funduszy unijnych. Biurowiec ma zostać wybudowany w I kwartale 2013 roku.

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum - historia

Park Eurocentrum w Katowicach został wybudowany w 2007 roku. Inwestycja skupia się na rozwoju energooszczędnych technologii oraz poszanowaniu energii w budynkach. Park wspiera finansowo tworzenie firm technologicznych jednocześnie proponując przedsiębiorstwom powierzchnie biurowe. Katowicki Park Naukowo-Technologiczny współpracuje z ośrodkami badawczymi z południowej Polski, m.in. Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Śląskim, Politechnika Śląską, Politechniką Częstochowską czy Instytutem Techniki Elektronowej w Warszawie. W 2009 roku, został wybudowany Innowacyjny budynek Energooszczędny, którego koncepacja architektoniczna wzorowana była na austriackiem projekcie biura Weizer Energie Innovations Zatrum. Obiekt wykorzystuje energooszczędne technologie, które minimalizują zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie. W budynku zastosowano pompę ciepła, system ogrzewania i chłodzenia stropowego BKT, wentylację z odzyskiem ciepła oraz izolacje, w tym okna pasywne z żaluzjami fasadowymi. Część obiektu przeznaczona jest na laboartoria do badnia technologii energooszczędnych. Budynek 2/3 potrzebnej energii pozyskuje ze źródeł odnawialnych, a tylko jedną trzecią zużywa w sposób tradycyjny.

Pierwszy energooszczędny biurowiec w Katowicach

Nazwa: Biurowiec Euro-Centrum
Lokalizacja: Katowice, ul. Ligocka 103 (woj. śląskie)
pow.użytkowa [m2]: 6 500
Realizacja: 2011-2012
Stan inwestycji: realizowana

Inwestor: Euro-Centrum SA (Park Naukowo-Technologiczny w Katowicach)
Projekt architektoniczny: pracownia architektoniczna Projekt Grupa, autor - Sławomir Kostur przy współpracy z prof. Walterem Brownem - autorem największego w Europie biurowca pasywnego Luteco w Ludwigshafen
Generalny wykonawca: Budus SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej