Pasywny biurowiec Euro-Centrum w Katowicach. Kamień węgielny wmurowany

2012-04-26 13:30
Biurowiec Euro-Centrum. Wmurowanie kamienia węgielnego
Autor: Euro-Centrum SA Prezydent Katowic Piotr Uszok wmurowuje kamień węgielny

W Katowicach, na terenie Parku Naukowo-Technologicznego budowany jest pierwszy na Śląsku biurowiec pasywny. Władze województwa wmurowały kamień węgielny pod realizację. Inwestycja będzie przeznaczona przede wszystkim dla firm technologicznych, skupionych wokół poszanowania energii. Biurowiec zostanie wybudowany w 2013 roku.

W Katowicach, 24 kwietnia, na terenie Parku Naukowo-Technologicznego wmurowano kamień węgielny pod nowo budowany biurowiec pasywny Euro-Centrum, który będzie w pełni wydajny energetycznie.

Przeczytaj również: Biurowiec Alchemia w Gdańsku ma Precertyfikat LEED Platinum

Kamień węgielny pod biurowiec Euro-Centrum

Uroczystości wmurowania kamienia węgielnego dokonał prezydent Katowic, Piotr Uszok. W wydarzeniu uczestniczyli, m.in. marszałek województwa śląskiego, Adam Matuszewicz, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Roman Trzaskalik oraz prezes zarządu Katowickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Budus. By tradycji stało się zadość, w specjalnej grawerowanej tubie (kapusle czasu) prezes spółki Budus umieścił egzemplarz aktu wraz z kopią dziennika rozpoczęcia budowy. Po błogosławieństwie ks. Piotra Brząkalika sygnatariusze aktu erekcyjnego wmurowali tubę.

Biurowiec Eurocentrum

Inwestycja Euro-Centrum będzie pierwszym na Śląsku biurowcem pasywnym. Biurowiec będą tworzyły pomieszczenia administarcyjno-biurowe oraz zaplecze wystawienniczo-konferencyjne. Dodatkowo w budynku znajdą się laboratoria technologiczne, m.in. hale do badań na urządzeniach wielkogabarytowych o wysokości 9 metrów, laboratoria wewętrzne do testowania kolektorów słonecznych oraz innych sprzetów pomiarowych. Budynek pasywny o powierzchni ponad 6500 m2 będzie zużywał 10 razy mniej energii dzięki wykorzystaniu technologii energooszczędnych i odnawialnych żródeł energii - kolektory sloneczne, ogniwa fotowoltaiczne, system sond geotermalnych (50 metrów), pompy ciepła, okna pasywne, system odzyskiwania ciepła z rekuperatorem, żaluzje zewnętrzne, stropy BKT. Z nowego obiektu Euro-Centrum będą mogły korzystać firmy z branży technologicznej, prowadzące działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną. Priorytetowo traktowane będą przedsiębiorstwa o profilu związanym z OZE (odnawialne źródła energii).

Inwestycja o wartości 37 mln złotych realizowana jest w ramach projektu "Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanoawnia energii i jej odnawialnych źródeł". Przedsięwzięcie finansowane jest z funduszy unijnych. Biurowiec ma zostać wybudowany w I kwartale 2013 roku.

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum - historia

Park Eurocentrum w Katowicach został wybudowany w 2007 roku. Inwestycja skupia się na rozwoju energooszczędnych technologii oraz poszanowaniu energii w budynkach. Park wspiera finansowo tworzenie firm technologicznych jednocześnie proponując przedsiębiorstwom powierzchnie biurowe. Katowicki Park Naukowo-Technologiczny współpracuje z ośrodkami badawczymi z południowej Polski, m.in. Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Śląskim, Politechnika Śląską, Politechniką Częstochowską czy Instytutem Techniki Elektronowej w Warszawie. W 2009 roku, został wybudowany Innowacyjny budynek Energooszczędny, którego koncepacja architektoniczna wzorowana była na austriackiem projekcie biura Weizer Energie Innovations Zatrum. Obiekt wykorzystuje energooszczędne technologie, które minimalizują zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie. W budynku zastosowano pompę ciepła, system ogrzewania i chłodzenia stropowego BKT, wentylację z odzyskiem ciepła oraz izolacje, w tym okna pasywne z żaluzjami fasadowymi. Część obiektu przeznaczona jest na laboartoria do badnia technologii energooszczędnych. Budynek 2/3 potrzebnej energii pozyskuje ze źródeł odnawialnych, a tylko jedną trzecią zużywa w sposób tradycyjny.

Pierwszy energooszczędny biurowiec w Katowicach

Nazwa: Biurowiec Euro-Centrum
Lokalizacja: Katowice, ul. Ligocka 103 (woj. śląskie)
pow.użytkowa [m2]: 6 500
Realizacja: 2011-2012
Stan inwestycji: realizowana

Inwestor: Euro-Centrum SA (Park Naukowo-Technologiczny w Katowicach)
Projekt architektoniczny: pracownia architektoniczna Projekt Grupa, autor - Sławomir Kostur przy współpracy z prof. Walterem Brownem - autorem największego w Europie biurowca pasywnego Luteco w Ludwigshafen
Generalny wykonawca: Budus SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej