OVO Wrocław niezwykły projekt Gottesman–Szmelcman Architecture gotowy za dwa lata

2014-05-16 11:50
Ovo
Autor: Buro Happold

We Wrocławiu realizowana jest najbardziej oczekiwana od sześciu lat inwestycja. Wielofunkcyjny kompleks OVO Wrocław powstaje przy ul. Podwale. Inwestorem futurystycznego obiektu, który ma zostać wizytówką Wrocławia jest firma Wings Properties. Generalnym wykonawcą został Eiffage Polska Budownictwo.

Po raz pierwszy informacje o OVO Wrocław pojawiły się w 2008 roku, kiedy inwestor Wings Properties pokazał niezwykły projekt pracowni Gottesman–Szmelcman Architecture. Ówczesna sytuacja na rynku nieruchomości spowodowała trudności z sfinansowaniem inwestycji. Sprzyjające warunki pojawiły się w 2012 roku, w 2013 roku inwestor rozpoczął przedsprzedaż apartamentów, a w listopadzie 2013 roku projekt miał już pełne finansowanie. W marcu 2014 roku została podpisana umowa z generalnym wykonawcą, firmą Eiffage Polska Budownictwo, w kwietniu 2014 roku rozpoczęły się prace budowlane. Tak krótko można opisać historię OVO Wrocław.

Koncepcja architektów z Gottesman-Szmelcman Architecture zakłada że OVO będzie kompleksem luksusowych apartamentów, biur oraz pięciogwiazdkowego hotelu DoubleTree by Hilton. Powierzchnia działki przeznaczona na zabudowę wynosi 7614 m2. Budynek będzie miał 9 kondygnacji. OVO kształtem przypomina krople wody. Ekscentryczna forma wyraża się w braku charakterystycznych dla tradycyjnego budynku kątów prostych i wyraźnego wyodrębnia dachu. Materiałem wykończeniowym będzie Corian. OVO będzie pierwszym w Polsce budynkiem inspirowanym tzw. blobitekturą.

OVO będzie budynkiem otwartym na miasto. W OVO znajdą się restauracje, kawiarnie, klub fitness z basenem, wielofunkcyjne patio z ogrodem wewnetrznym dostępne dla wszystkich. W kompleksie zaprojektowano 169 apartamentów, 28 lokali biurowych, 189 pokoi hotelowych, wielopoziomowy podziemny parking.

Realizacja nowej inwestycji potrwa 2 lata, a jej koszt wyniesie ponad 260 mln złotych.

Inwestor: Wings Properties
Architekt: Gottesman-Szmelcman Architecture
Generalny wykonawca: Eiffage Polska Budownictwo
Lokalizacja: ul. Podwale 82-91, Wrocław
Powierzchnia całkowita: 48 627 m2
Początek realizacji inwestycji:kwiecień 2014 roku
Planowany termin oddania do użytku: I kwartał 2016 rok
Koszt inwestycji: 260 mln złotych

OVO
Autor: Wings Properties
OVO_4
Autor: brak danych

OVO Wroclaw and DoubleTree by Hilton Wroclaw from Studio Aiko on Vimeo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej