Navigo Smart - innowacyjne krzesło biurowe autorstwa polskich projektantów

2017-01-09 14:50
inteligentne krzesło biurowe Navigo Smart
Autor: Grupa Nowy Styl Dane gromadzone przez innowacyjne krzesło są na bieżąco transferowane do telefonu użytkownika oraz urządzeń w chmurze, w której są przechowywane

Na pierwszy rzut oka Navigo Smart jest zwyczajnym krzesłem biurowym. To jednak tylko pozory. Krzesło analizuje pozycję użytkownika pod względem ergonomii, a także jakość powietrza w pomieszczeniu. Dostarcza również rozrywki. Krzesło Navigo Smart zaprojektowali specjaliści z Grupy Nowy Styl przy współpracy Gemsense oraz DSP Group.

Internet rzeczy dla smart offices

Krzesło Navigo Smart wyposażone jest w układy elektroniczne, układy komunikacji bezprzewodowej, dzięki czemu można je zaliczyć do szybko rozwijającej się dziedziny jaką jest internet rzeczy. Krzesło zbiera informacje o sposobie siedzenia użytkownika, czy jest poprawne i zgodne z zasadami ergonomii. Monitoruje również informacje o komforcie środowiska pracy. Projektanci krzesła zadbali także o aktywność użytkowników, proponując pewną odskocznię od pracy w postaci gry – użytkownik w wirtualnej rzeczywistości porusza się, sterując krzesłem.

Produkt jest efektem współpracy Grupy Nowy Styl – eksperta w projektowaniu mebli i przestrzeni biurowej, firmy Gemsense, która do projektu dostarczyła nanokomputer (krążek średnicy ok. 1 cm), kontrolujący układy elektroniczne oraz DSP Group, odpowiedzialną z kolei za układy komunikacji bezprzewodowej (ULE). Dzięki tym technologiom krzesło ma możliwość zbierania danych oraz dwukierunkowej komunikacji z komputerem lub urządzeniem mobilnym.

Szczegóły technologii

Krzesło biurowe Navigo Smart wyposażono w 6 czujników nacisku (4 zainstalowane są w siedzisku, 2 w oparciu), które monitorują pozycję ciała i rozłożenia masy użytkownika. Czujniki żyroskopowe i akcelerometr badają ruchy (odchylenie i rotację) oparcia krzesła. Ponadto czujniki temperatury, wilgotności powietrza, a także ciśnienia atmosferycznego, analizują warunki środowiska pracy. Wszystkie dane zbierane przez krzesło odczytywane są na smartfonie, dzięki odpowiedniej aplikacji. Komunikacja między krzesłem a smartfonem odbywa się po protokole Bluetooth (Low Energy). Jest to komunikacja krótkiego zasięgu, ograniczona do użytkownika. Krzesło wyposażone jest również w drugi typ, wolnej od zakłóceń, komunikacji – ULE, dzięki której dane zbierane przez kilka krzeseł w biurze, np. o jakości powietrza czy rozkładzie temperatury w pomieszczeniu, mogą być przekazywane do centralnego systemu zarządzania budynkiem (BMS).
Krzesło zasila akumulator litowo-jonowy z możliwością ładowania. Gdy nie ma potrzeby odczytu danych, przechodzi ono w stan uśpienia.

Krzesło Navigo Smart
Autor: Grupa Nowy Styl Krzesło Navigo Smart
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej