Navigo Smart - innowacyjne krzesło biurowe autorstwa polskich projektantów

2017-01-09 14:50
inteligentne krzesło biurowe Navigo Smart
Autor: Grupa Nowy Styl Dane gromadzone przez innowacyjne krzesło są na bieżąco transferowane do telefonu użytkownika oraz urządzeń w chmurze, w której są przechowywane

Na pierwszy rzut oka Navigo Smart jest zwyczajnym krzesłem biurowym. To jednak tylko pozory. Krzesło analizuje pozycję użytkownika pod względem ergonomii, a także jakość powietrza w pomieszczeniu. Dostarcza również rozrywki. Krzesło Navigo Smart zaprojektowali specjaliści z Grupy Nowy Styl przy współpracy Gemsense oraz DSP Group.

Internet rzeczy dla smart offices

Krzesło Navigo Smart wyposażone jest w układy elektroniczne, układy komunikacji bezprzewodowej, dzięki czemu można je zaliczyć do szybko rozwijającej się dziedziny jaką jest internet rzeczy. Krzesło zbiera informacje o sposobie siedzenia użytkownika, czy jest poprawne i zgodne z zasadami ergonomii. Monitoruje również informacje o komforcie środowiska pracy. Projektanci krzesła zadbali także o aktywność użytkowników, proponując pewną odskocznię od pracy w postaci gry – użytkownik w wirtualnej rzeczywistości porusza się, sterując krzesłem.

Produkt jest efektem współpracy Grupy Nowy Styl – eksperta w projektowaniu mebli i przestrzeni biurowej, firmy Gemsense, która do projektu dostarczyła nanokomputer (krążek średnicy ok. 1 cm), kontrolujący układy elektroniczne oraz DSP Group, odpowiedzialną z kolei za układy komunikacji bezprzewodowej (ULE). Dzięki tym technologiom krzesło ma możliwość zbierania danych oraz dwukierunkowej komunikacji z komputerem lub urządzeniem mobilnym.

Szczegóły technologii

Krzesło biurowe Navigo Smart wyposażono w 6 czujników nacisku (4 zainstalowane są w siedzisku, 2 w oparciu), które monitorują pozycję ciała i rozłożenia masy użytkownika. Czujniki żyroskopowe i akcelerometr badają ruchy (odchylenie i rotację) oparcia krzesła. Ponadto czujniki temperatury, wilgotności powietrza, a także ciśnienia atmosferycznego, analizują warunki środowiska pracy. Wszystkie dane zbierane przez krzesło odczytywane są na smartfonie, dzięki odpowiedniej aplikacji. Komunikacja między krzesłem a smartfonem odbywa się po protokole Bluetooth (Low Energy). Jest to komunikacja krótkiego zasięgu, ograniczona do użytkownika. Krzesło wyposażone jest również w drugi typ, wolnej od zakłóceń, komunikacji – ULE, dzięki której dane zbierane przez kilka krzeseł w biurze, np. o jakości powietrza czy rozkładzie temperatury w pomieszczeniu, mogą być przekazywane do centralnego systemu zarządzania budynkiem (BMS).
Krzesło zasila akumulator litowo-jonowy z możliwością ładowania. Gdy nie ma potrzeby odczytu danych, przechodzi ono w stan uśpienia.

Krzesło Navigo Smart
Autor: Grupa Nowy Styl Krzesło Navigo Smart
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej