LifeScience - dziś otwarcie, jutro rozbudowa

2009-12-21 14:39
Park LifeScience
Autor: materiały od: PM Group BioInkubator zgodnie z planem inwestora będzie dedykowany pod wynajem małym firmom i projektom typu start-up. Budynek o powierzchni prawie 7, 5 tys. mkw. zostanie połączony z istniejącym gmachem w poziomie podziemia.

Jagiellońskie Centrum Innowacji oficjalnie otwiera w Krakowie pierwszy obiekt unikatowego na skalę środkowo-europejską Parku LifeScience. Spółka PM Group była zaangażowana w projektowanie i realizację całej biotechnologicznej inwestycji. W tej chwili projektuje kolejne budynki.

Zespół ekspertów PM Group opracował program funkcjonalno-użytkowy dla oddawanego właśnie do użytku budynku nr 1 Parku LifeScience, Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Firma nadzorowała i zarządzała również jego budową. Pierwszy obiekt Parku jest w szczególności ukierunkowany na duże firmy realizujące wieloletnie i kosztowne projekty badawcze. Jagiellońskie Centrum Innowacji oferuje wynajem wyspecjalizowanej powierzchni laboratoryjnej dla przedsiębiorstw z branży life science ze szczególnym uwzględnieniem firm biotechnologicznych. Projekt realizowany przez spółkę córkę Uniwersytetu Jagiellońskiego to pierwsze tego typu przedsięwzięcie nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie Środkowej.
Do końca roku gotowy będzie projekt wykonawczy kolejnego etapu Parku LifeScience w Krakowie. PM Group oprócz projektowania zajmie się tym razem jeszcze nadzorem autorskim nad inwestycją. Nowy etap obejmie dwa obiekty: budynek nr 2 - Bioinkubator oraz budynek nr 3 - kolejny obiekt Parku. Nowe laboratoria w projektowanych obiektach Parku LifeScience uzyskały wsparcie finansowe Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, gdzie wartość umowy o dofinansowanie i realizację całego projektu wynosi 125 mln zł brutto.

- Parter zajmą reprezentacyjna recepcja, sekretariat z zapleczem technicznym oraz pomieszczenia laboratoryjno-biurowe o minimalnej powierzchni 50 m2. Na pierwszym piętrze zaprojektowano laboratoria fizykochemiczne, na drugim laboratoria biotechnologiczne - wylicza Witold Michałowski, project manager PM Group.

W tym budynku firma PM Group zaprojektowała w pełni wyposażone laboratoria, które będą wynajmowane do badań zarówno przez doktorantów, jak i początkujący biznes.
W Bioinkubatorze osoby lub instytucje, które nie są w stanie sfinansować zakupu urządzeń laboratoryjnych, a potrzebują badań do rozwoju swoich projektów, będą mogły wykonywać badania, płacąc tylko za czas pracy laborantów i wykorzystanie sprzętu. Kolejny projektowany element Jagiellońskiego Parku LifeScience, budynek numer 3, to także obiekt laboratoryjny. W jego podziemiach powstanie m.in. zaplecze techniczno-magazynowe badań, a na pierwszym i drugim piętrze - pracownie fizykochemiczne. Powierzchnia tej części parku to niewiele ponad 7000 m2. Oprócz części badawczej projektanci przewidzieli w budynku numer 3 bogate zaplecze socjalne. Zaplanowano tam na przykład przedszkole, fitness, bar winny oraz sale konferencyjno-szkoleniowe. Na dachu budynku przewidziany jest taras, który ma służyć użytkownikom, jako miejsce relaksu.
Jagielloński Park i Inkubator Technologii będą strzeżone wspólnym systemem monitoringu, opartym na systemie kamer. Przy wejściach do laboratoriów zamontowane zostaną strzegące bezpieczeństwa badań czytniki biometryczne.

W całym Parku Life Science ma pracować około 500 naukowców i badaczy. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Bobrzyńskiego, w sąsiedztwie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej