Kurza Góra z wieżą widokową i najdłuższą ścieżką w Polsce! Są też inne atrakcje

2024-04-04 14:33

Wieża widokowa w Kurzętniku na Kurzej Górze ma ponad 35 m wysokości. Różnica wysokości między szczytem budowli, a stacją dolną wynosi około 70 m. Na szczyt wieży widokowej prowadzi napowietrzna ścieżka - najdłuższa tego typu w Polsce. Zobacz, dlaczego warto tu przyjechać?

Spis treści

  1. Kurza Góra - atrakcje
  2. Ceny biletów na wieżę widokową Kurza Góra
  3. Jak dojechać do wieży Kurza Góra?

Kurza Góra - atrakcje

Kurza Góra to całoroczny obiekt mieszczący się w Kurzętniku, w powiecie nowomiejskim. Zimą to głównie ośrodek narciarski z największą fabryką śniegu w Europie, najdłuższą trasą zjazdową w północnej Polsce, lodowiskiem o powierzchni 800 m² oraz kompleksem zjeżdżalni tubingowych, składających się z siedmiu torów o łącznej długości ponad 700 m. 

Atrakcji na Kurzej Górze jeszcze przybyło. Powstała na niej wieża widokowa o wysokości ponad 35 m. Na jej szczyt prowadzi ścieżka długości 2 km - aby wejść na platformę widokową trzeba pokonać 10 tysięcy kroków po pomostach i pochylniach. Cała konstrukcja atrakcji wykonana jest z drewna. Z wieży widokowej rozpościera się widok na zakola Drwęcy, Wzgórza Dylewskie oraz Pojezierze Brodnickie.

Obiekt wzniesiony na szczycie Kurzej Góry jest siostrzaną wieżą jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Beskidów - wieży widokowej w Krynicy-Zdroju. Podobnie jak wieża w Krynicy jest dziełem zespołu cieśli z Nowego Sącza.

Gotowy jest już Bike Park Kurza Góra - jedyny taki na Mazurach. Riderzy do wyboru mają 3 trasy o różnym stopniu trudności. Ciągną się one pod wieżą widokową w Kurzętniku.

Wieża widokowa w Kurzętniku w budowie
Autor: www.wiezawidokowa.pl Wieża widokowa w Kurzętniku w budowie
Wieża widokowa na Kurzej Górze
Autor: mat. prasowy Wieża widokowa Kurza Góra
Konstrukcja wieży

Belki poziome, pionowe i skośne drewnianej konstrukcji połączono bez stalowych łączników. Tworzą one konstrukcyjny węzeł, bardzo rzadko stosowany w architekturze. Punkt widokowy umiejscowiony jest pomiędzy trzema trasami zjazdowymi, nad którymi powstały specjalne długie mosty. Cała konstrukcja składa się z 69 wieżyczek wsporczych o wysokościach od 3-19 m oraz 32 wież pośrednich. Do wykonania jednej wieżyczki użyto około 100 okrągłych belek akacjowych.

konstrukcja z drewna Kórza Góra
Autor: www.wiezawidokowa.pl Konstrukcja wieży widokowej na Kurzej Górze
Ciekawe

Warto wiedzieć, ze Kurzętnik zwany jest “niedoszłym Grunwaldem” gdyż tutaj odbyć miała się najsłynniejsza bitwa w 1410 roku. W trakcie spaceru ścieżką wiodącą, dzięki interaktywnym instalacjom, można poznać średniowieczną historię   regionu, przenieść się w czasy, gdy Kurzętnik tętnił życiem, a nad miastem wznosił się warowny zamek.

Ceny biletów na wieżę widokową Kurza Góra

Wejście na wieżę widokową na Kurzej Górze kosztuje 59 zł, bilet ulgowy - 52 zł. Bilet rodzinny, obejmujący dwoje dorosłych + dziecko kosztuje 139 zł zł. Za każde kolejne dziecko dopłata wynosi 43 zł. Dzieci do 4 roku życia wchodzą za darmo. Skorzystanie z przewodnika kosztuje 150 zł.

Dzięki stopniowemu nachyleniu między 5-6% cała trasa drewnianej ścieżki i wieży dostępna jest dla osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi w wózkach.

Jak dojechać do wieży Kurza Góra?

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej