Koniec Ronda

2007-05-18 15:38
Rondo1
Autor: brak danych

Na terenie budowy kompleksu Rondo1 w Warszawie zakończono montaż masztu antenowego. Budynek osiągnął swoją docelową wysokość - 192 m. Maszt antenowy ma około 42 m długości i wraz z konstrukcją mocującą waży ponad 19 ton. Szklany wieżowiec jest dziełem światowej sławy pracowni architektonicznej Skidmore, Owings&Merill.

Rondo1 to budynek nowoczesny i inteligentny. Budowa takiego obiektu w samym centrum miasta jest niezwykle skomplikowana. Montaż masztu musiał więc przebiegać w dwóch fazach. Poszczególne segmenty konstrukcji osobno podniesiono żurawiem i wstawiono do wnętrza budynku przez wcześniej pozostawione w stropach otwory. Elementy masztu połączono w całość wewnątrz budynku, opierając całą konstrukcję na stropie 33 kondygnacji.
Na wierzchołku masztu zainstalowano głowicę z systemem bloczków, lin i zapadek, czyli urządzeniami służącymi do zdalnego podnoszenia i opuszczania korony z lampami oświetleniowymi. W celu konserwacji urządzenie będzie mogło być obsługiwane z poziomu budynku.
Złożony w całość i kompletnie wyposażony maszt 40-piętrowej wieży Rondo1, po przejściu wymaganych próby i testów, został podniesiony do swojego położenia docelowego. Cała operacja montażu trwała blisko 8 godzin. Podnoszenie masztu zrealizowano przy zastosowaniu trzech siłowników hydraulicznych, które umieszczono na specjalnie wykonanej stalowej ramie wsporczej umieszczonej na poziomie 39 kondygnacji (wokół górnego otworu - jednego z tych, które wcześniej służyły do wstawienia masztu do wnętrza budynku). Pod piętę masztu został wstawiony stalowy "garnek", do którego zaczepiono stalowe liny służące do wyciągnięcia masztu siłownikami zamocowanymi na ramie wsporczej.

 

 


W ten sposób maszt został wypchnięty z wnętrza budynku w wyciąganym na linach "garnku".
Rondo 1 w liczbach:

  • długość konstrukcyjna rury masztu - ok. 41,8 m,

  • ciężar masztu wraz z konstrukcją mocującą - ok. 19,55 t,

  • ciężar pojedynczych elementów masztu - do 4,50 t,

  • wysokość wierzchołka masztu ponad budynkiem - ok. +32,9 m,

  • poziom wierzchołka masztu nad terenem - +192,0 m,

  • powierzchnia - 103 tys. mkw,

  • kubatuira - 370 tys. m. sześc.

Modernistyczny kompleks Rondo 1 znajduje się w ścisłym centrum Warszawy, w tzw. Centralnym Obszarze Biznesu. Jednym z najbardziej charakterystycznych i unikatowych rozwiązań zastosowanych w Rondo1 jest usytuowanie szybów wind w trzech charakterystycznych wieżach poza głównym obrysem budynku. Lobby windowe połączone z powierzchnią biurową wieżowca atriami, pozwalają uzyskać wyrazisty układ całej kondygnacji.
18 szybkich wind pasażerskich w niespełna minutę zawiezie pasażerów na szczyt 40-piętrowej szklanej wieży. Zaokrąglona po obu stronach północna ściana wieży to jeden z elementów dekoracyjnych budynku. Szklana, transparentna fasada całego drapacza chmur pozwoli na uzyskanie efektu wyrazistości wszystkich kondygnacji biurowca, bez względu na porę dnia.
Po zmroku wszystkie żaluzje w oknach Rondo1 będą się automatycznie podnosić. Pracownia z Atlanty zaprojektowała specjalne nocne oświetlenie elewacji, które sprawia, że szklany drapacz chmur będzie jednym z najjaśniejszych punktów Warszawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej