HFG Polska - nowa inwestycja w Opolu

2009-06-01 12:23
HFG Polska
Autor: materiały od COI Opole

Międzynarodowy koncern Heerema Fabrication Group, specjalizujący się w dziedzinie produkcji platform wiertniczych, zainwestował w jednej z hal byłego kombinatu produkcji metalurgicznej - APC Metalchem. Zakład funkcjonuje pod nazwą HFG Polska.

Pierwsze elementy konstrukcji, które powstają w Opolu zaczną niebawem pracować na Morzu Północnym.
"Elementy wyprodukowane w Opolu będą częścią platformy wiertniczej na Morzu Północnym, którą zamówił koncern paliwowy BP. Dla zobrazowania wielkości powiem, że cała platforma waży 11 tys. ton, z czego przy ulicy Oświęcimskiej powstało 85 ton." - mówi Jan van Diepeningen, dyrektor HFG Polska.
Pod koniec ubiegłego roku zaczęły się rozmowy o inwestycji i pierwsze wizyty przedstawicieli zarządu Heeremy. Ich organizatorami i koordynatorami zarazem byli przedstawiciele opolskiego COI. Właśnie przedstawiciele COI wskazali inwestorom potencjalne lokalizacje, m.in. ofertę hali dawnego Metalchemu. Zaletą hali na opolskim Metalchemie jest m.in. bliskość autostrady (15 km), system bocznic kolejowych, a także port rzeczny na Odrze z 700-tonową suwnicą.

O inwestycji w Opolu zdecydowały też inne względy:
"Nasza firma ma zakłady niemal na wszystkich kontynentach, ale w Polsce jesteśmy tylko w Opolu. Zdecydowaliśmy się na ekspansję, bo w Holandii zaczynało nam brakować rąk do pracy. Poza tym Polacy mają opinię dobrych pracowników. Nie boją się podróżować, a to przy specyfice naszej pracy jest bardzo ważne." - powiedział Jan van Diepeningen.
Obecnie firma Heerema zatrudnia w Opolu 65 pracowników, ale do końca roku chce zwiększyć zatrudnienie do 120 osób. W 2010 r. liczba ta ma się podwoić. Mimo kryzysu światowego firma ma kolejne zamówienia na platformy. Niebawem w Opolu mają być wytwarzane również elementy rurociągów. Firma rozpatruje kolejne inwestycje, być może niebawem kupi teren i wybuduje własny zakład.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej